Rusia anunță că nu este interesată în prelungirea acordului privind exportul cerealelor ucrainene prin Marea Neagră

62411044
Getty

Rusia nu este interesată în prelungirea acordului privind exportul cerealelor ucrainene prin Marea Neagră, a anunțat, duminică, ministrul rus al Agriculturii, Dmitri Patruşev.

Demnitarul rus a adăugat că este vorba, în mare parte, de o decizie politică, dar că țara sa va continua să-şi exporte cerealele, întrucât are cumpărătorii săi, notează Agerpres.

"Volumele noastre de export de grâne, ţinând cont de încetarea acordului privind cerealele, nu au scăzut în niciun caz, chiar au crescut uşor", a declarat Patruşev, potrivit RIA.

Rusia s-a retras în iulie din acordul care a permis Ucrainei să exporte cereale via porturile sale la Marea Neagră. Rusia a argumentat că acest acord nu asigură livrarea de cereale către ţările cele mai sărace, precum şi că exporturile ruse de cereale şi îngrăşăminte continuă să se confrunte cu obstacole, aminteşte Reuters.

La începutul lui decembrie, Ucraina a susţinut că a exportat şapte milioane de tone de mărfuri de la crearea, în luna august, a unui coridor prin Marea Neagră, în pofida ameninţărilor ruseşti de represalii asupra navelor care circulă în zonă.

La rândul său, Nikolai Patruşev afirma la sfârşitul lui noiembrie că, după o recoltă record de peste 151 de milioane de tone cereale şi legume - inclusiv aproape 99 de milioane de tone de grâu - Rusia îşi va putea acoperi propriile necesităţi şi va putea expedia cantităţi record "partenerilor străini".

Articol recomandat de sport.ro
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Citește și...
Răzbunare rară în regiunea Golfului. Bahrainul și Kuweitul au atacat în „secret” Iranul

Bahrainul și Kuweitul au trimis în secret avioane de luptă pentru a ataca ținte militare din Iran, la începutul acestei luni, în prima lor ripostă directă împotriva Teheranului, potrivit unor surse citate de The Wall Street Journal (WSJ).

De ce importă China cantități uriașe de aur. „Au fost un motor important al cererii ridicate”

Importurile de aur ale Chinei au ajuns în iunie la cel mai ridicat nivel din ultimii doi ani, subliniind cererea rezilientă pe cea mai mare piaţă globală a metalelor preţioase, după declinul recent al cotaţiilor, transmite Bloomberg.

Procurorul Curții Penale Internaționale Karim Khan a fost demis de statele membre

Adunarea statelor membre ale Curţii Penale Internaţionale (CPI) l-a demis vineri pe procurorul acestei instanţe, Karim Khan, afirmă surse diplomatice ale agenţiilor AFP şi Reuters, potrivit Agerpres.

Recomandări
ANIMAȚIE. Traseul dronei militare doborâte, în premieră, de un F-16 în România. Cum a ajuns la 90 de kilometri de București

O dronă de luptă a fost doborâtă, vineri, de un avion românesc de vânătoare F-16 la nici 90 de kilometri de centrul Bucureștiului. 

Prima reacție a NATO după ce România a doborât o dronă în Buzău. „Alianța e capabilă și pregătită să reacționeze”

NATO a reacționat, vineri, după ce România a doborât o dronă în Buzău și menționează că alianța „e pregătită și capabilă să reactioneze la orice potențiale amenințări aeriene”.

Negocieri încheiate cu un boicot. Votul pe legea salarizării ar putea fi amânat pentru august

Noua lege a salarizării este în pericol să nu fie votată în Parlament săptămâna viitoare, așa cum și-ar fi dorit Guvernul. Sindicatele din Sănătate și Educație nu s-au mai așezat la masa negocierilor, iar PSD anunță că nu o susține în forma acutuală.