Rusia a înregistrat peste 1.000 de decese din cauza Covid-19 în ultimele 24 de ore, un nou record

62165755
Shutterstock

Rusia a raportat în ultimele 24 de ore un nou record de decese asociate COVID-19, cu 1.189 de morţi, mai mult cu 11 decât în ziua precedentă, potrivit Centrului operativ de luptă împotriva pandemiei de coronavirus, relatează miercuri EFE.

 

Luna noiembrie însumează deja două recorduri de decese deşi se află de abia la început, iar ruşii se află de cinci zile într-o vacanţă plătită la ordinul preşedintelui ţării, Vladimir Putin, tocmai pentru a încerca o reducere a ratei mortalităţii.

Noul record ridică la 242.060 numărul total al deceselor de COVID-19, deşi potrivit statisticilor oficiale numărul morţilor ar fi de două ori mai mare.

Potrivit datelor furnizate de Worldometer, Rusia se află în prezent pe primul loc în lume, şi în Europa, cu cele mai multe decese de coronavirus, înaintea Ucrainei.

Moscova, focarul pandemiei în Rusia, a înregistrat 95 de decese în ultimele 24 de ore, urmată de Sankt Petersburg (86) şi de regiunea Moscovei (53).

În ultima zi s-au înregistrat şi 40.443 noi cazuri de COVID-19 în 85 de regiuni ale ţării, astfel încât ţara a depăşit pragul de 40.000 de infecţii.

La Moscova au fost depistate 6.827 de noi infecţii în ultima zi, la Sankt Petersburg 3.269, iar în regiunea Moscovei 2.744.

Rusia a înregistrat în total de la declanşarea pandemiei de coronavirus 8.633.643 de contagieri şi se menţine pe locul cinci în lume cu cele mai multe cazuri, în urma SUA, Indiei, Braziliei şi Marii Britanii.

Însă se află pe primul loc în privinţa deceselor, potrivit Worldometer.

Preşedintele Putin a oferit regiunilor posibilitatea de a prelungi perioada de vacanţă plătită, în funcţie de situaţia lor epidemiologică.

Deocamdată, regiunile Novgorod, sud-estul Sankt Petersburgului, Celeabinsk în Urali şi Kursk, în vestul ţării, au anunţat o prelungire a vacanţei retribuite.

Guvernatorul Moscovei, Andrei Vorobiov, şi primarul capitalei, Serghei Sobianin, au anunţat însă că vacanţa nu va fi aici prelungită.

La Moscova însă, toate persoanele de peste 60 de ani şi cei cu boli cronice vor trebui să rămână acasă până la 25 februarie, iar companiile să trimită angajaţii în telemuncă în această perioadă, sau cel puţin 30% din personalul care nu s-a vaccinat sau care nu a trecut prin boală.

Autorităţile ruse atribuie numărul mare al noilor contagieri şi decese agresivităţii variantei Delta, nerespectării măsurilor sanitare şi ratei scăzute a vaccinării.

În Rusia, ţară pionieră la momentul înregistrării propriului vaccin anti-COVID-19, doar 50.960.796 dintre cetăţeni s-au vaccinat cu schema completă, astfel încât rata imunizării colective a ajuns la 46,8%.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
Citește și...
Putin îi cheamă pe cei toți care susțin valorile tradiționale să se mute în Rusia. Câte vize ”anti-woke” a acordat

Peste 1.000 de străini care susțin valorile tradiționale ar fi obținut așa-zisa viză rusă ”anti-woke” în 2025, susțin autoritățile moscovite. Vladimir Putin îi cheamă pe toți cei care aderă la valorile sale să se mute în Rusia. 

Jaf de sute de mii de euro la un magazin de lux din Germania. Hoții, urmăriți cu 40 de mașini de poliție și un elicopter

Poliţia a arestat doi suspecţi în urma unui furt la un magazin de bijuterii din centrul oraşului Munchen şi a unei urmări spectaculoase în care au fost implicate 40 de maşini ale poliţiei şi un elicopter, informează miercuri DPA.

S-a lansat oficial rețeaua europeană de socializare W, fără conturi false și boți. Cine a postat primul mesaj

Reţeaua de socializare W, care doreşte să fie o alternativă europeană la reţeaua X, platforma deţinută de Elon Musk, şi-a lansat miercuri prima versiune publică, informează AFP.

Recomandări
Surse: Pentru că nu are suficiente voturi, Adrian Veștea este dispus să negocieze inclusiv cu parlamentarii din AUR

​După ce mai multe partide din fosta coaliție au anunțat că nu îl vor sprijini, Adrian Veștea a declarat că acceptă orice voturi, inclusiv de la AUR.

Lucian Croitoru, despre „cinismul fiscal” al PSD: Își asumă să guverneze numai în perioadele bune. Relația cu AUR

PSD a ales să guverneze doar în vremurile bune și i-a lăsat pe ceilalți să se descurce în perioadele dificile, chiar dacă asta nu i-a menținut statutul de cel mai mare partid și a dus la crearea AUR, arată Lucian Croitoru într-o analiză politică.

Dominic Fritz, despre Guvernul Veștea: „Ar fi un guvern de pe Temu, nu prea funcțional, dar cu siguranță foarte scump"

USR respinge Guvernul Veștea și propune o alternativă: un guvern minoritar format din USR, PNL și UDMR. „Orice formă majoritară cred că vedem acuma este iluzorie", a declarat Dominic Fritz pentru Știrile Pro TV.