Reacția lui Viktor Orban, după ce Macron a pledat pentru reformarea UE: „Un început bun”

Viktor Orban
Getty

Premierul ungar Viktor Orban, aspru critic al Uniunii Europene, a salutat marți inițiativa președintelui francez Emmanuel Macron privind reformarea blocului comunitar.

Într-un comunicat trimis pe e-mail Reuters, Orban a afirmat: „Acest lucru ar putea marca începutul unei dezbateri europene serioase... Desigur, avem diferenţe de opinie privind anumite detalii, dar mult mai important decât aceste opinii diferite este că această iniţiativă este un început bun pentru un dialog serios şi constructiv privind viitorul Europei”, informează News.ro.

Preşedintele francez Emmanuel Macron a propus o „reaşezare a spaţiului Schengen” în vederea restabilirii „libertăţii în securitate”, într-un editorial publicat luni seara în mai multe publicaţii din Uniunea Europeană.

Şeful statului francez preconizează, de asemnea, „o poliţie a frontierelor comună şi un birou european al azilului, obligaţii stricte de control, o solidaritate europeană la care să contribuie fiecare ţară europeană, sub autoritatea unui Consiliu European de Securitate Internă”.

Declaraţiile lui Orban vin după ce guvernul său a lansat săptămâna trecută o campanie sub sloganul „Şi voi aveţi dreptul să ştiţi ce pregăteşte Bruxellesul”.

Citește și
emmanule macron
Mesaj în limba română al lui Emmanuel Macron. Ce cere președintele francez

Campania a implicat afişe care sunt ilustrate cu feţele lui Jean-Claude Juncker, preşedintele CE şi membru PPE, şi miliardarului american de origine ungară Georges Soros, ţapul ispăşitor al lui Orban şi naţionaliştilor.

Cei doi sunt acuzaţi că vor să oblige statele membre UE să accepte refugiaţi şi să încerce să slăbească punctele de trecere ale frontierelor naţionale.

Acest lucru a dus la posibilitatea excluderii partidului lui Orban, Fidesz, din Partidul Popular European, cea mai mare grupare din Parlamentul European.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
Citește și...
Liviu Dragnea, reacție după ce a citit mesajul lui Emmanuel Macron privind UE
Liviu Dragnea, reacție după ce a citit mesajul lui Emmanuel Macron privind UE

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Liviu Dragnea, lider al PSD, se declară în acord cu mesajul transmis de preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, privitor la UE.

Mesaj în limba română al lui Emmanuel Macron. Ce cere președintele francez
Mesaj în limba română al lui Emmanuel Macron. Ce cere președintele francez

Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, a scris un mesaj adresat românilor, dar și celorlalți europeni, înainte de alegerile europarlamentare, prin care face o pledoarie pentru Europa şi pentru Uniunea Europeană, în contextul Brexit.

Merkel și Macron, acuzați că vor să creeze
Merkel și Macron, acuzați că vor să creeze "o super-UE", au fost fluierați în Germania

Emmanuel Macron şi Angela Merkel, reuniţi la Aachen, Germania, pentru a semna un nou tratat franco-german, au fost întâmpinaţi marţi dimineaţa cu huiduieli de zeci de persoane, dintre care unele îmbrăcate cu veste galbene.

Recomandări
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii

Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a anunţat că, săptămâna viitoare, Guvernul va adopta pachetul de legi privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii, cu care va merge în Parlament pentru asumarea răspunderii.

PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!
PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!

PRO TV va încheia difuzarea unuia dintre cele mai longevive formate ale sale: La Măruță.

Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie
Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie

Ministrul Apărării Naţionale, Radu Miruţă, a afirmat, luni, că cei 50 de milioane de euro cu care România contribuie ajung în bugetul NATO, prin mecanismul PURL, iar Statele Unite ale Americii livrează echipamente militare Ucrainei.