Putin propune o femeie pentru postul de președintă a Curții Supreme. Cine este Irina Podnosova

62440203

Preşedintele rus Vladimir Putin a propus-o marţi pe jurista Irina Podnosova pentru postul de preşedintă a Curţii Supreme, după decesul lui Viaceslav Lebedev, care a condus această instanţă începând din anul 1991.

Numirea are nevoie de aprobarea parlamentului, dar, fiind singurul candidat, presa oficială rusă dă ca sigură validarea Irinei Podnosova. În vârstă de 71 de ani, ea conduce în prezent secţia din cadrul Curţii Supreme însărcinată cu dosarele economice.

Fostul preşedinte al acestei instanţe, Viaceslav Lebedev, a decedat în februarie la vârsta de 81 de ani, iar preşedintele Putin a venit atunci la catafalcul său. Lebedev a fost ales de şase ori consecutiv în acest post, iar când a împlinit 70 de ani, vârsta maximă legală pentru a exercita funcţia de preşedinte al Curţii Supreme, Kremlinul a eliminat limita de vârstă pentru acesta şi adjuncţii săi.

La ora actuală patru femei ocupă posturi de mare răspundere în administraţia publică rusă, respectiv preşedinta Senatului, Valentina Matvienko, şefa Băncii Centrale, Elvira Nabiulina, postul de vicepremier responsabil cu afacerile sociale, Tatiana Golikova, şi şefa Comisiei Electorale Centrale, Ela Pamfílova.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Rusia care a trimis la război criminali grațiați acuză SUA că trimit pe front în Ucraina traficanți mexicani și columbieni

Serviciul de spionaj al Rusiei acuză SUA că trimit pe frontul din Ucraina traficanți de droguri mexicani și columbieni racolați din închisorile lor. Asta după ce Kremlinul a trimis la război mii de criminali condamnați, pe care i-a grațiat ulterior.

O imagine care a surprins un avion, Luna și Soarele în timpul eclipsei totale din SUA a devenit virală. FOTO

Un american, Kendall Rust, a fotografiat eclipsa totală în Arkanas, o imagine care a devenit rapid virală după ce a postat-o pe Facebook şi care surprinde Soarele perfect acoperit de Lună şi un avion de linie.

Marius Oprea, un român stabilit ilegal în SUA, a fost condamnat la 6 ani de închisoare după ce a clonat carduri bancare

Marius Oprea, un român de 38 de ani, stabilit ilegal în Statele Unite, a fost condamnat la 6 ani de detenție într-un penitenciar federal.

Recomandări
Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.