Putin propune ca noua Constituţie a Rusiei să prevadă menţionarea lui Dumnezeu

62113465
Getty

Preşedintele rus Vladimir Putin a înaintat Parlamentului noi amendamente constituţionale, care prevăd menţionarea lui Dumnezeu în Constituţie, au relatat media de stat şi oficiali din Rusia, preluaţi de AFP şi DPA.

De asemenea, Putin vrea fixarea în Constituție a principiului că o căsătorie nu poate fi posibilă decât între un bărbat şi o femeie.

Putin a anunţat în ianuarie ca Rusia va schimba Constituţia din 1993, iniţiativa fiind în mare măsură văzută ca o pregătire a terenului pentru după 2024, anul în care se termina al patrulea şi ultimul său mandat prezidenţial.

Aceste amendamente constituţionale au fost adoptate în unanimitate de deputaţi în prima lectură, dar Vladimir Putin a înaintat alte 24 de pagini de amendamente înainte de a două lectură, cea mai importantă, prevăzută la 10 martie, a anunţat luni preşedintele Dumei, Viaceslav Volodin.

"Amendamentele preşedintelui sunt rezultatul dialogului său cu reprezentanţi ai tuturor facţiunilor şi ai societăţii civile", a precizat el într-un comunicat publicat de Duma, camera inferioară a Parlamentului rus, potrivit Agerpres.

Amendamentele prevăd ca menţiunea la 'credinţa în Dumnezeu' a ruşilor să fie introdusă în Constituţie şi stipulează că o căsătorie este uniunea dintre un bărbat şi o femeie, a precizat pentru AFP un vicepreşedinte al Parlamentului, Piotr Tolstoi.

"Sunt bucuros că acest amendament a fost iniţiat de şeful statului", a mai spus el, potrivit agenţiei oficiale de presă TASS.

Promovarea publică a homosexualităţii este interzisă în Rusia, printr-o lege promulgată de Putin în 2013.

Noile amendamente interzic de asemenea ca porţiuni ale teritoriului rus să fie date altor state şi declară ilegală orice solicitare sau acţiune în acest sens.

Vladimir Putin a evocat ideea de a introduce principiul interzicerii căsătoriei între persoane de acelaşi sex la mijlocul lunii februarie, în cadrul unei întâlniri cu un grup de lucru format de Kremlin pentru a pregăti reforma.

"Cât sunt eu preşedinte, nu se va întâmpla", a spus el atunci.

Majoritatea amendamentelor votate de Dumă în primă lectură erau de natură mai constituţională, vizând în special întărirea puterilor prezidenţiale. Un 'vot popular' încă neclar ar urma să fie organizat la 22 aprilie pentru adoptarea acestor schimbări.

În vârstă de 67 de ani, Putin este la putere ca preşedinte sau prim-ministru de două decenii, iar actualul său mandat de şef al statului ar urma să se încheie în 2024. El este liderul rus care a stat cel mai mult la putere după liderul sovietic Iosif Stalin.

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Coronavirusul face tot mai multe victime în Italia. 79 de morți și 2.500 de îmbolnăviri

Coronavirusul face tot mai multe victime în Italia. Potrivit celui mai recent bilanț, 79 de persoane au murit. 27 dintre ele doar în ultimele 24 de ore. În plus, sunt peste 2.500 de îmbolnăviri.

Un youtuber a primit 50 de ani de închisoare, după ce a răpit o femeie. Ce recompensă ceruse

Un youtuber din Mexic care a răpit o femeie a fost condamnat la 50 de ani de închisoare.

Experții au găsit soluția pentru vindecarea coronavirusului. ''Nu va fi un vaccin''

Epidemia de coronavirus va fi stopată prin măsuri de carantină în regiunile cele mai afectate, nu datorită unui vaccin, care va fi disponibil probabil prea târziu, a precizat profesorul Massimo Galli.

Recomandări
Drona doborâtă la Galați pare să fi fost rusească. A zburat zeci de kilometri în 17 minute. Fragmente găsite lângă Corni

O nouă dronă care a pătruns neautorizat în spaţiul aerian românesc a fost doborâtă azi dimineață, în județul Galați. 

Tragedie pe litoral: Un adolescent de 17 ani a murit în valuri la Olimp, iar un tânăr de 19 ani este căutat de scafandri

Deși e steag roșu arborat pe plajele din sud, doi tineri care au intrat în marea furioasă, în stațiunea Olimp, au dispărut în valuri. 

Zi cu 3 incidente pe litoral: O dronă găsită lângă plaja Modern, un obiect suspect la Eforie și o aripă de în largul mării

Pe litoral în Constanța și Eforie două alerte au dus la evacuarea turiștilor de pe plajă! La Constanța în largul plajei Modern aproape de Portul Tomis a fost găsit un fragment de dronă.