Putin, despre aderarea Ucrainei la NATO: Înţelegeţi la ce ar putea duce acest lucru?

62244826
Getty

Vladimir Putin a vorbit, sâmbătă, despre posibilele consecințe care ar putea exista în cazul în care Ucraina ar adera la NATO.

„Începem să vorbim din ce în ce mai activ despre faptul că Ucraina va fi acceptată în NATO. Înţelegeţi la ce ar putea duce acest lucru, sau unde ar putea duce chiar acum?", a întrebat liderul rus, citat de EFE.

În plus, reşedintele rus a declarat că Rusia va considera drept cobeligerantă orice ţară care încearcă să impună o zonă de interdicţie aeriană deasupra Ucrainei, o revendicare a Kievului respinsă de NATO, scrie Agerpres.

''Vom considera orice astfel de evoluţie ca fiind o participare la conflictul armat a oricărei ţări de pe teritoriul căreia este creată o ameninţare la adresa armatei noastre", a spus el despre o posibilă "zonă de interdicţie aeriană deasupra teritoriului Ucrainei".

El a repetat unele dintre justificările pe care le-a dat pentru ofensiva împotriva Ucrainei de când a fost lansată la 24 februarie, între care apărarea locuitorilor din regiunile pro-ruse din Donbas.

''Ascultaţi, oamenii din Donbas nu sunt câini vagabonzi. Între 13.000 şi 14.000 de persoane au murit de-a lungul anilor. Mai mult de 500 de copii au fost ucişi sau mutilaţi. Dar Occidentul a ales să nu observe acest lucru timp de opt ani. Ascultaţi, opt ani'', a spus Putin, referindu-se la războiul care a început în 2014, în urma schimbării regimului de la Kiev şi a anexării de către Rusia a teritoriului ucrainean Crimeea.

Preşedintele rus a făcut aceste declaraţii la o întâlnire cu însoţitoarele de zbor ale companiilor aeriene ruse, transmisă de televiziunea publică.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Rusia a atacat Ucraina cu 35 de rachete şi 185 de drone. Cel puțin 10 oameni, uciși. Zelenski: Kievul a fost ținta principală

Cel puţin zece persoane au fost ucise sâmbătă în Kiev şi în regiunea sa în urma unui nou atac cu rachete balistice ruseşti, potrivit News.ro.

Pentagonul cedează NATO conducerea ajutorului militar pentru Ucraina. Kievul avertizează asupra unui risc

Statele Unite pregătesc un nou pas important în reducerea implicării lor militare în Europa. 

Costumul alb purtat de John Travolta în „Saturday Night Fever” va fi scos la licitație pentru până la 350.000 de euro

Casa Propstore va scoate la licitație, în luna august, la Los Angeles, celebrul costum alb purtat de actor în filmul „Saturday Night Fever”. Pentru a-l achiziționa, colecționarii vor plăti între 260.000 și 350.000 de euro.

Recomandări
Când ar putea atinge Dunărea cel mai scăzut nivel. Avertisment: Centrala Cernavodă este la limită pentru următoarele 4-5 zile

Directorul general adjunct al Apelor Române, Sorin Rîndașu, a declarat că se fac toate eforturile pentru menținerea în funcțiune a Centralei Nucleare Cernavodă, în ciuda secetei și caniculei.

Băsescu, despre criza energetică: Lumea se uită la România dacă vrea să vadă ce înseamnă să fii prost. Panarame de miniștri

Toți miniștrii Energiei și premierii care au luat până acum decizii de închidere a unor capacități de producere a energiei fără să pună altceva în loc sunt vinovați de criza actuală din România, spune fostul președinte Traian Băsescu.

Trafic infernal pe principalele drumuri din țară. Coloane de mașini pe Valea Prahovei și spre litoral

Traficul este aglomerat, sâmbătă după-amiază, pe DN 1, unde s-au format coloane de mașini între Nistorești și Comarnic, precum și în stațiunile Sinaia și Bușteni, pe sensul de mers către Brașov.