Putin i-a spus lui Erdogan condițiile în care pune capăt războiului. „Doar așa este posibilă suspendarea operațiunii”

62245926
Getty

Preşedintele rus, Vladimir Putin, a avertizat duminică Ucraina că ''operaţiunea militară'' a Rusiei va fi oprită doar dacă Kievul va înceta să mai opună rezistenţă şi va îndeplini toate cererile Kremlinului.

În timpul unei convorbiri telefonice cu preşedintele turc, RecepTayyip Erdogan, Putin a spus că negociatorii ucraineni ar trebui să adopte o abordare mai "constructivă" la discuţiile cu Moscova pentru a ţine cont de realitatea de pe teren.

Preşedintele rus, ale cărui comentarii au fost publicate de Kremlin într-o stenogramă a convorbirii, a declarat că ''operaţiunea sa specială'' în Ucraina se desfăşoară conform planului şi programului stabilit, scrie Agerpres.

''A fost subliniat faptul că suspendarea operaţiunii speciale este posibilă doar dacă Kievul opreşte operaţiunile militare şi îndeplineşte cererile bine-cunoscute ale Rusiei'', a precizat Kremlinul.

Rusia, care a invadat Ucraina la 24 februarie, numeşte acţiunile sale în ţara vecină fostă sovietică drept o ''operaţiune specială'' care urmăreşte să distrugă capacităţile militare ale Ucrainei, să epureze ţara de ceea ce ea consideră a fi naţionalişti şi să o transforme într-un stat neutru.

Liderul de la Kremlin i-a spus lui Erdogan că Moscova este deschisă la dialog cu autorităţile ucrainene, dar că speră ca negociatorii ucraineni să adopte o abordare mai constructivă la următoarea rundă de discuţii.

''S-a atras atenţia asupra inutilităţii oricăror încercări de a prelungi procesul de negociere, care este folosit de forţele de securitate ucrainene pentru a-şi regrupa forţele şi resursele. Se speră că, în timpul următoarei runde de negocieri planificate, reprezentanţii Ucrainei vor da dovadă de o abordare mai constructivă, luând pe deplin în considerare noile realităţi'', a comunicat Kremlinul.

Preşedintele turc, Recep Tayyip Erdogan, l-a îndemnat pe omologul său rus Vladimir Putin să declare o încetare a focului în Ucraina, să deschidă coridoare umanitare şi să semneze un acord de pace, a anunţat biroul său.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Presa ucraineană: Rusia a refuzat să primească cadavrele soldaților uciși în Ucraina

Ukrzaliznytsia (Căile Ferate Ucrainene) ar fi rechemat vagoanele frigorifice, care au fost furnizate pe 3 martie pentru a colecta cadavrele rușilor uciși și a le trimite în Rusia, scrie Obozrevatel.

Rusia lansează rachete către institutul de fizică din Harkov. O explozie ar putea duce la un dezastru ecologic pe scară largă

Forțele ruse lansează rachete, duminică, către institutul de fizică din Harkov, unde se află materiale nucleare și un reactor, potrivit serviciului se securitate națională al Ucrainei.

VIDEO Manifestaţii împotriva războiului în zeci de oraşe din Rusia. Cel puţin 1000 de protestatari au fost arestaţi

Cel puţin 1000 de persoane care au participat în aproximativ 30 de oraşe din Rusia la proteste faţă de intervenţia militară a ruşilor în Ucraina au fost arestate duminică, a anunţat organizaţia OVD-Info.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Alertă pe Dunăre: Guvernul pregătește scenariul extrem pentru Cernavodă. „Răcire în circuit închis”

Pentru a restabili capacitatea de răcire a Centralei Nuclearelectrice (CNE) Cernavodă, astfel încât să fie repusă în funcțiune.