Protest în parlamentul Australiei: „Dați-ne ceea ce ne-ați furat - oasele noastre, craniile noastre. Nu ești regele meu”

×
Publicitate

Zi cu probleme pentru regele Charles al Marii Britanii. O protestatară i-a întrerupt discursul în parlamentul Australiei. Femeia, o senatoare indigenă, a acuzat reprezentantul monarhiei că a furat terenurile aborigenilor.

„Tu nu ești regele nostru! Dați-ne înapoi pământul nostru. Dați-ne ceea ce ne-ați furat – oasele noastre, craniile noastre, copiii noștri, poporul nostru. Ați distrus pământul nostru. Vrem un tratat. Acesta nu este pământul tău. Nu ești regele meu. Nu ești regele nostru”, a strigat la el femeia.

Agenții de securitate au scos-o pe femeie din sală, iar ceremonia s-a încheiat fără alte incidente.

De vineri, regele Charles se află într-o vizită de cinci zile în Australia împreună cu regina Camilla.

Cei doi vor pleca apoi spre insulele Samoa, la reuniunea bianuală a șefilor de guvern din Commonwealth.

Articol recomandat de sport.ro
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Citește și...
Donald Trump forțează pacea cu Teheranul: Fără un acord „nu va mai rămâne nimic din Iran”

Preşedintele american Donald Trump a avertizat duminică, pe platforma sa Truth Social, că „nu va mai rămâne nimic din Iran” dacă acesta nu semnează un acord cu Statele Unite, în timp ce negocierile dintre cele doua ţări continuă să fie în impas.

Soferul de la Modena, anchetat pentru masacru. Uneia dintre victimele sale i s-a amputat un picior

Opt oameni au fost răniți în orașul Modena din nordul Italiei, după ce o mașină a intrat în viteză pe un trotuar înțesat de trecători. Patru dintre răniți sunt spitalizați în stare gravă.

Donald Trump anunță „liniștea dinaintea furtunii” după blocajul negocierilor dintre SUA și Iran

Donald Trump a publicat pe platforma lui socială imagini generate de inteligenta artificiala care avertizează asupra "liniștii dinaintea furtunii".

Recomandări
Tinerii sub 35 de ani ar putea cumpăra prima casă cu TVA redus. Ce prevede proiectul

Cu o piață a locuințelor cu prețuril exorbitante, tranzacțiile imobiliare sunt în scădere. Iar potrivit datelor oficiale, decalajul este de peste 15% față de anul trecut.

Mai mult de jumătate dintre români vor alegeri anticipate, arată un sondaj CURS. Partidul care conduce în intenția de vot

Mai mult de jumătate dintre români consideră că este nevoie de alegeri anticipate. Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, pe primul loc s-ar clasa AUR, urmat de PSD, PNL, USR şi UDMR, arată un sondaj CURS realizat în perioada 1-14 mai.

Cartoful românesc, o specie pe cale de dispariție. Ce a mai rămas din institutul care trebuie să producă soiuri noi

„Agricultură fără rădăcini”, partea I. Revenim la o temă ce ne privește pe toți: ce punem pe masă? Vorbim despre cartof, al doilea cel mai consumat aliment al românilor, dar și despre cercetarea agricolă aflată pe marginea prăpastiei.