Protest in Moscova. Rusii nu-si mai pot plati ratele la banci din cauza devalorizarii puternice a rublei

×
Publicitate

Economia Rusiei va intra probabil in recesiune, iar rubla s-a devalorizat puternic la sfarsitul anului trecut. Una dintre consecinte e resimtita greu de rusii care au luat credite ipotecare in moneda straina.

Ratele la banci au crescut amenintator si multi oameni nu le mai pot plati. Cu totii spera ca guvernul va interveni, pentru ca altfel risca sa-si piarda casele.

Oamenii care au iesit in strada pe un ger de crapa pietrele mai au doar o speranta : interventia presedintelui Putin. Cu totii - si sunt probabil multi altii in situatia lor - au credite ipotecare in monede straine. Nu si-au imaginat ca dobanzile vor creste, iar rubla se va prabusi, ca rezultat al scaderii pretului petrolului si sanctiunilor occidentale pentru interventia in estul Ucrainei.

Potrivit autoritatilor, imprumuturile in moneda straina reprezinta doar 3,3 % din totalul creditelor ipotecare. Dar criticii atrag atentia ca guvernul vrea sa acopere problema. Ei sustin ca 150.000 de rusi s-ar afla, de fapt, in aceasta situatie.

Marina si familia ei participa la protest. Cu toate ca risca sa ramana pe drumuri, ea acuza lacomia bancilor, nicidecum politica lui Putin fata de Ucraina.

''Mai degraba raman eu fara apartament decat sa pierdem Crimeea", spune Marina.

Bineinteles, insa, conteaza pe ajutorul guvernului. Marina - care isi creste singura cei trei copii - si-a cumparat primul sau apartament acum un an, intr-un nou cartier muncitoresc al Moscovei. Ea spune ca banca i-a oferit doar un credit ipotecar in dolari.

In timp, rata a ajuns de doua ori mai mare decat salariul ei si Marina a ramas in urma cu platile.

"Trebuie sa-mi dramuiesc banii acum si sa decid ce e de facut. Cumpar mancare sau platesc la banca?", spune femeia.

Este cel de al doilea protest la care participa.

Reporter: Esti convinsa ca presedintele Putin te va ajuta?'

Marina: Da, ne va ajuta. Cauta-ma peste sase luni si iti voi spune rezultatul. Daca nu, o sa fiu pe strada.

Strazile Moscovei sunt acum la fel de inghetate ca si economia. Iar pentru acesti oameni se anunta o iarna lunga.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Printul Andrew este citat intr-un caz de sclavie sexuala in SUA. Palatul Buckingham neaga acuzatiile

Printul Andrew, fiul reginei Elisabeta a II-a si al cincilea in ordinea succesiunii la tronul britanic, a fost citat intr-un caz de sclavie sexuala in Statele Unite.

Primul roman care a ajuns in Anglia dupa ridicarea restrictiilor de munca castiga 250 de lire pe zi. De ce este nemultumit

La un an de la ridicarea restrictiilor pentru romani pe piata muncii din Marea Britanie, ziaristii englezi l-au cautat pe primul conational sosit atunci in regat sa-si caute de lucru.

Trei morti si un ranit, intr-un atac armat produs in Statele Unite

Trei persoane au fost impuscate mortal, iar alta este in stare critica intr-un incident produs intr-o casa din statul american California, informeaza ABC News.

Recomandări
Oficial CNSAS, după declarațiile lui Nicușor Dan despre dosarul Revoluției: „De când adevărul are termen de prescripție?”

Vicepreședintele CNSAS, Mădălin Hodor, propune modelul german pentru dosarele Revoluției și Mineriadei, după ce președintele Nicușor Dan s-a declarat sceptic că acestea mai pot fi soluționate după 36 de ani.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.