Presa de stat chineza a anuntat eronat ca orasul Istanbul va gazdui Jocurile Olimpice-2020

60595627

Internautii chinezi au criticat presa de stat din tara lor, care a anuntat eronat ca orasul Istanbul a fost ales ca organizator al Jocurilor Olimpice de vara din 2020 si ca Tokyo, metropola care va gazdui de fapt competitia, a pierdut cursa.

Agentia China Noua a anuntat, pe site-ul sau, ca la Buenos Aires a fost ales orasul Istanbul de catre Comitetul International Olimpic (CIO) pentru a gazdui JO.

La randul sau, televiziunea de stat chineza a afisat pe ecran informatia ca orasul Tokyo a fost eliminat din cursa in care s-au aflat si Istanbul si Madrid.

Aceste informatii eronate au fost ulterior scoase de pe site, respectiv de pe ecran, insa duminica au continuat sa faca obiectul unor comentarii acide.

"S-au facut de ras", a notat Yan Tao pe Sina Weibo, principala platforma de microblogging din China.

Este posibil ca agentia China Noua sa fi confundat votul final cu cel dinainte, de departajare pentru finala, dintre orasele Istanbul si Madrid, castigat de turci.

"Mincinosii trebuie sa dea socoteala, altfel nu exista dreptate", a scris alt internaut, identificat ca McMonkey, referindu-se la represiunea autoritatilor fata de persoanele care propaga zvonuri pe internet.

Anul trecut, Cotidianul poporului, organul de presa oficial al Partidului Comunist Chinez (PCC), a luat drept buna informatia publicata de un jurnal satiric american, conform caruia conducatorul nord-coreean Kim Jong-Un a fost ales cel mai sexy barbat in viata din 2012.

Anumite comentarii s-au concentrat, duminica, asupra alegerii ca gazda a JO a orasului Tokyo, cu care oficialitatile de la Beijing au discutii legate in special de perioada cuceririlor nipone din secolul XX. China si Japonia isi disputa suveranitatea insulelor din marea Chinei de Est.

"Este o farsa interntionala sa lase aceasta tara sa gazduiasca JO", a notat "Kid Green".

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
"Dovada" lui Obama pentru o interventie in Siria. Inregistrari cu victimele presupusului atac chimic

Postul de televiziune CNN a difuzat sambata inregistrari video cu persoane care prezentau convulsii sau copii morti, care ar fi victime ale atacurilor chimice din 21 august din Siria si care au fost aratate congresmenilor americani, relateaza AFP.

Motivul pentru care soldatii rusi au inlocuit "carpele de picioare" cu sosetele dupa 4 secole

Soldatii rusi renunta la celebrele "portyanki", o traditie fondata incepand cu secolul al XVII-lea. Atunci soldatii au inceput sa utilizeze bucati patrate de panza infasurate peste laba piciorului pentru a preveni bataturile date de cizme sau bocanci.

Fotografia de familie a noului premier al Australiei, stricata de un intrus

Seara cea mare a conservatorului Tony Abbott, proaspat ales premier al Australiei, a fost umbrita de un tanar care nu se mai dadea dus de pe scena.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.