Premieră în închisoarea din Monaco. Un deținut român s-a sinucis în celulă

62081782
iStock

Un deţinut de origine română s-a sinucis în închisoarea din Monaco, spânzurându-se cu unul din cearceafurile sale, a făcut cunoscut vineri Parchetul general al principatului, potrivit căruia este vorba despre o premieră în această ţară.

Corpul deţinutului a fost descoperit joi seară în celula sa, a precizat Parchetul, confirmând o informaţie publicată de cotidianul francez Nice Matin. Niciodată niciun deţinut nu s-a sinucis în închisoarea din Monaco.

Închis din luna august, tânărul aştepta să fie judecat pentru furt şi folosire frauduloasă a mijloacelor de plată.

Potrivit Parchetului, a fost deschisă o anchetă şi va fi efectuată o autopsie.

Conform datelor publicate de Direcţia administraţiei penitenciarelor, 131 de persoane s-au sinucis în 2018 în închisorile franceze, o creştere "sensibilă" în raport cu 2017 (117 cazuri).

Articol recomandat de sport.ro
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
Citește și...
UE ajută financiar, indirect, efortul de război al Rusiei. Statele din UE continuă să dea miliarde de euro pe gazele rusești

Uniunea Europeană a rămas principalul cumpărător al gazelor naturale lichefiate rusești provenite din proiectul Yamal LNG în prima jumătate a anului 2026, alimentând veniturile Moscovei în timp ce Rusia și-a intensificat atacurile asupra Ucrainei.

O familie din Franța a cheltuit 20.000 de euro ca să scape de o invazie de lilieci din podul casei: „Am numărat peste 400”

O familie din Franța trăiește de doi ani un adevărat coșmar, după ce sute de lilieci le-au invadat casa. În locuința din Meyzieu, lângă Lyon, zgomotul continuu, mirosurile insuportabile și lipsa somnului au devenit parte din viața de zi cu zi. 

Un opozant al lui Vladimir Putin, care a fost blocat să candideze în 2024, a fost arestat. Ce pretext a folosit Kremlinul

Poliţia rusă l-a arestat luni pe opozantul Boris Nadejdin, a cărui candidatură la alegerile prezidenţiale din 2024 a fost blocată de Kremlin, după cum a confirmat el însuşi pe conturile sale de socializare, relatează EFE.

Recomandări
România, dar și alte țări din UE, au fost atacate cibernetic de Rusia. Nicușor Dan: Acțiunile ”fac parte dintr-o campanie”

România, dar și alte țări membre ale Uniunii Europene, au fost, în ultimii ani, ținta unor atacuri cibernetice ale unor grupări care sunt controlate de Serviciul Federal de Securitate al Federaţiei Ruse (FSB), afirmă oficialii UE.

Criză politică în România. Sorin Grindeanu, după discuția de la Cotroceni cu PNL și USR: „Nu s-a degajat o soluție”

Criza politică din România se prelungește pe o perioadă nedeterminată. Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că, după discuția care a avut loc, luni, 13 iulie, la Palatul Cotroceni, cu liderii PNL, USR și UDMR ”nu se degajă o soluție”.

DOCUMENT. Motivarea deciziei prin care judecătorii au suspendat provizoriu hotărârile Congresului PNL din 21 iunie

Tribunalul București a publicat, luni, motivarea prin care judecătorii au suspendat provizoriu hotărârile și efectele Congresului extraordinar al Partidului Național Liberal, care a avut loc în 21 iunie.