Pregatiri pentru summit-ul G8 in Irlanda. Saracia din magazine, ascunsa de postere cu alimente

×
Publicitate

In Irlanda de Nord s-au incheiat pregatirile pentru summitul G8, al marilor puteri, care incepe luni.

Mii de politisti sunt in alerta. Trebuie sa se asigure ca discutiile se vor desfasura in deplina siguranta si liniste, mai ales ca protestele au inceput deja.

Costurile masurilor de securitate sunt uriase: 50 de milioane de lire sterline.

Intr-un complex hotelier de mare lux, in mijlocul unui peisaj superb, se vor intalni, luni si marti, liderii marilor puteri ale lumii.

Cei mai puternici oameni de pe planeta nu vor avea, totusi, prea mult timp pentru delectare.

La fereastra dormitorului, ii asteapta un peisaj linistitor. In fiecare camera gasesc si un binoclu, ca sa admire in detaliu imprejurimile.

Zona a fost transformata intr-o fortareata. Au fost mobilizati 8 mii de politisti, din intreg Regatul Unit.

"Sute de vehicule blindate au fost dislocate. Este cea mai mare operatiune de politie vazuta vreodata aici si reflecta nivelul pericolului posibil", relateaza David Blevins, corespondent Sky News.

Si oraselul invecinat, Belcoo, se pregateste cum se cuvine pentru marea reuniune, in ciuda crizei economice care a lasat urme adanci.

Ca sa arate bine, vitrinele goale ale bacaniilor au fost acoperite cu postere infatisand rafturi pline cu de toate, de parca s-ar fi varsat acolo cornul abundentei.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Mister dezvaluit dupa 45 de ani. De ce a murit primul om care a calatorit in spatiu

Yuri Gagarin a intrat in istorie la numai 27 de ani, in 1961, cand a fost primul om care a calatorit din spatiul cosmic. Moartea lui, la numai 34 de ani, a fost pana acum un mare mister.

Portretul noului presedinte Hassan Rohani, un cleric moderat la conducerea Iranului

Noul presedinte iranian Hassan Rohani este un cleric moderat, sustinator al unei flexibilitati mai mari fata de Occident in vederea eliminarii sanctiunilor care au plonjat tara intr-o criza economica grava, relateaza AFP.

Un orasel linistit din Germania, revoltat de cum a fost ucis un caine. Stapanii risca inchisoarea

Comunitatea dintr-un orasel aflat intr-o zona idilica a Germaniei traieste un soc dupa ce cadavrul unui doberman a fost descoperit in lacul din localitate.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.