Pompierii români au participat la prima misiune de stingere a incendiilor de vegetaţie din Grecia

×
Publicitate

Pompierii români au participat luni la prima misiune de stingere a incendiilor de vegetaţie din Grecia.

Cu scurt timp în urmă, 28 de militari români au intervenit la nord de Atena, unde flăcările au cuprins o suprafață considerabilă de vegetație uscată.

Pompierii noştri au intervenit cu o autospecială cu o capacitate de 30 de mii de litri, utilă în zonele unde nu există hidranţi, lacuri sau alte surse de apă.

Și au îndeplinit misiunea cu succes. Alături de colegi din Bulgaria, Finlanda, Franța, Germania și Norvegia, ei sunt într-o misiune de două luni, coordonată și finanțată prin mecanismul de protecție civilă al Uniunii Europene.

Articol recomandat de sport.ro
Cristi Chivu, ca niciodată! Imagini cu bucuria românului după „remontada” din Inter - Como
Cristi Chivu, ca niciodată! Imagini cu bucuria românului după „remontada” din Inter - Como
Citește și...
Cum arată cel mai scump apartament din istorie, cumpărat de miliardarul Rinat Ahmetov în Monaco. Are 21 de camere | FOTO

Miliardarul Rinat Ahmetov a cumpărat cu 471 de milioane de euro un apartament cu 21 de camere și o suprafață de 2.500 de metri pătrați, în cea mai scumpă tranzacție imobiliară din istorie. 

Rusia amenință Moldova că va avea soarta Ucrainei. Inventează știri false pentru aplicarea legii ce permite să trimită trupe

Rusia amenință Republica Moldova că va avea soarta Ucrainei și invocă o minciună pentru a justifica aplicarea legii recent adoptate care permite Moscovei să trimite trupe oriunde consideră că sunt încălcate drepturile cetățenilor ruși. 

Italia îl convoacă pe ambasadorul rus după ce Meloni a fost numită „rușinea rasei umane” la televiziunea de stat din Rusia

Ministrul italian de Externe, Antonio Tajani, a anunțat convocarea ambasadorului rus la Roma după declarațiile „extrem de grave și jignitoare” ale prezentatorului Vladimir Soloviov la adresa premierului Giorgia Meloni.

Recomandări
Ilie Bolojan, la Știrile ProTV: Baronii locali ai PSD au avut o nemulțumire. Măsurile de disciplină au deranjat

Premierul României, Ilie Bolojan, s-a aflat față în față cu Andreea Esca, în studioul Știrilor ProTV. Prim-ministrul a explicat că PSD a declanșat criza politică pentru că reformele luate de Guvern au tăiat accesul ”baronilor locali” la banii publici.

„Ne împușcăm singuri”. În plină criză mondială, România este în mijlocul propriei crize politice. Costurile retragerii PSD

„Noi ne împușcăm singuri". O spune președintele Consiliului Fiscal, cu privire la consecințele actualei crizei politice în economie. 

Coiful de la Coțofenești și două brățări dacice au revenit în România. Cât costă să le vezi la Muzeul Național de Istorie

Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice din aur, furate în Țările de Jos, s-au întors acasă. Piesele de tezaur au fost transportate în condiții de securitate sporite până la Muzeul Național de Istorie, unde publicul le va putea admira de mâine până pe 3 mai.