Peste 300 de jihadiști ai Statului Islamic, arestați în Turcia. Operațiune de amploare a autorităților

×
Publicitate

Autorităţile turce au anunțat că au arestat peste 300 de persoane suspectate de legături cu gruparea jihadistă Statul Islamic.

Operațiunea de amploare a avut loc simultan în 32 de provincii din țară. Însă cele mai multe arestări au avut loc la Istanbul și Ankara.

Autoritățile turce spun că au intensificat acțiunile de capturare a membrilor Statului Islamic și ale militanților kurzi, după atacul din octombrie.

39 de tineri uciși în Istanbul, în 2018

Atunci, un individ a detonat o bombă în apropiere de Parlamentul de la Ankara, iar doi polițiști au fost răniți.

Cel mai grav atac terorist din ultimii cinci ani a avut loc în 2018 la Istanbul, când 39 de tineri au fost uciși într-un club din oraș.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Autorul unei crime petrecute acum aproape 30 de ani, identificat cu ajutorul testelor ADN. A ucis o femeie cu toporul

Timp de aproape trei decenii, uciderea violentă a unei femei în vârstă de 84 de ani din SUA a rămas un mister. În cele din urmă, autoritățile au reușit să identifice autorul crimei cu ajutorul testelor ADN, relatează CNN.

Ministrul polonez de externe: Nu putem permite Rusiei să producă mai mult decât Occidentul

Noul ministru polonez de externe, Radoslaw Sikorski, aflat vineri în vizită oficială la Kiev, a îndemnat Uniunea Europeană şi SUA să-şi "mobilizeze" economiile şi capacităţile de producţie militară pentru a ajuta Ucraina să câştige războiul cu Rusia. 

Autorul masacrului din Praga s-ar fi inspirat dintr-un atac din Rusia. Locuitorii orașului au adus un omagiu victimelor

Locuitori ai orașului Praga s-au recules şi au aprins sute de lumânări vineri, la o zi după un atac armat soldat cu 13 morţi la Universitatea Carolină, într-un ultim omagiu adus victimelor.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.