Peste 1.000 de cutremure în sudul Italiei, după ce vulcanul Etna a erupt

×
Publicitate

Vulcanul Etna continuă să scoată fum, potrivit imaginilor date publicităţii de autorităţile italiene.

Unul dintre cei trei vulcani activi din Italia a început să erupă luni, generând peste o mie de cutremure.

Cel mai puternic dintre ele, cu o magnitudine de 4,8 pe Richter şi produs la o adâncime de mai puţin de un kilometru, a provocat stricăciuni unei biserici şi mai multor clădiri din localitatea Santa Venerina.

28 de oameni au suferit răni uşoare şi un bătrân de 80 de ani a fost scos teafăr de sub dărâmăturile unei case.

Din cauza seismului, pe o autostradă au apărut fisuri, iar șoseaua a fost închisă pentru inspecție.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Irakul declară oficial ziua de 25 decembrie sărbătoare națională

Consiliul miniștrilor din irak a aprobat legea prin care Crăciunul, 25 decembrie, a devenit o sărbătoare națională oficială în întreaga țară, potrivit unei declarații publicate de guvernul irakian.

”Zidul” cu Mexicul l-a blocat pe Trump la Casa Albă. Constestat chiar și de republicani

Americanilor nu le prea tihnesc aceste sărbători.

Tinerele care fug din Venezuela, forțate să se prostitueze pentru câțiva dolari

Peste 3 milioane de venezueleni au părăsit țara în ultimii ani, de la izbucnirea crizei economice. Dintre aceștia, 1 milion au ajuns în Columbia, potrivit datelor ONU.

Recomandări
Angajații din sănătate, consultați în privința noii legi a salarizării. Ilie Bolojan dă asigurări că veniturile nu vor scădea

Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) a anunțat că a început o consultare națională în rândul angajaților din sănătate privind impactul ultimei forme a proiectului legii salarizării, cea din 20 august 2026.

Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.