Patru oameni au murit pe loc în urma unei explozii violente. Ce a provocat deflagrația

×
Publicitate

Patru oameni au murit şi alţi patru sunt daţi dispăruţi în urma unei puternice explozii de gaz, care a distrus complet azi-noapte o casă cu trei etaje dintr-o staţiune de ski din sudul Poloniei.

Deflagraţia a fost urmată de un incendiu, care a mobilizat 100 de pompieri şi 23 de maşini special echipate. În momentul exploziei, în casă se aflau 8 persoane, dintre care 4, copii. Al nouălea locatar al clădirii a scăpat pentru că era la muncă în momentele acelea.

După stingerea focului, au fost recuperate 4 trupuri neînsufleţite, iar celelalte victime sunt căutate printre dărâmăturile fumegânde.

Potrivit autorităţilor locale, explozia a fost precedată de o scădere a presiunii într-o conductă de gaz, ceea ce ar putea indica faptul că ea a fost spartă accidental în timpul unor lucrări în apropiere. Reparaţiile erau făcute de o companie specializată în canalizare.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Au început sărbătorile de Crăciun la New York. S-au aprins luminițele în bradul din Rockefeller Center

New York-ul şi-a respectat tradiţia și, într-o ceremonie plină de culoare, au fost aprinse luminițele în bradul instalat în Rockefeller Center.

Tragedie după ce o navă cu migranți s-a răsturnat. Peste 57 de oameni au murit

Cel puţin 57 de persoane au murit după ce o navă care transporta migranţi s-a scufundat în largul coastei Mauritaniei, a anunţat miercuri noapte Organizaţia Internaţională pentru Migraţie.

Peste 100 de morminte dintr-un cimitir evreiesc, profanate cu inscripții antisemite

Au fost găsite inscripții antisemite pe 107 morminte în cimitirul evreiesc din Westhoffen, în apropiere de Strasbourg, estul Franţei, a anunţat într-un comunicat prefectura departamentului.

Recomandări
Cum s-a ajuns la eșecul rușinos al legii salarizării. Patru miniștri n-au găsit în ultimii 5 ani o formulă potrivită

Cel puțin 770 de milioane de euro, atât ne costă negocierile eșuate privind legea salarizării din ultimii 5 ani. Au fost patru miniștri la Muncă, însă niciunul nu a reușit să găsească formula potrivită care să împace toate taberele implicate. 

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.