Schimbarea pregatita de autoritatile din Marea Britanie, pentru a face tigarile mai putin atractive

61399346

Incepand cu luna mai din 2015, tigarile din Marea Britanie nu vor mai fi vandute in pachete branduite, ci in unele simple, albe, fara niciun fel de nume.

Sustinatorii acestei masuri spun ca pachetele simple se vor dovedi a fi mai putin atractive in randul fumatorilor, in special a tinerilor, potrivit Daily Mail.

Un studiu facut in Australia arata ca 81% dintre cei care au cumparat tigari in astfel de pachete sunt mai dispusi sa renunte la fumat.

Decizia vine la doar cateva luni dupa ce premierul David Cameron anuntase ca renunta la promisiunea de a aplica aceasta masura, explicand ca nu exista suficiente date privind eficienta sa.

Fumatul cauzeaza circa 100.000 de decese anual in Marea Britanie si costa statul circa 14 miliarde de lire sterline.

In ciuda faptului ca numarul britanicilor care fumeaza a scazut din anii '50, unul din cinci continua sa faca asta.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Sapte alimente despre care nu credeai ca vor disparea. Cum a intrat si ciocolata pe lista

In fiecare zi, suntem bombardati cu stiri despre modul nesustenabil in care ne exploatam planeta. De obicei, este vorba despre petrol, apa sau carbune. Iata o lista cu alte produse care se epuizeaza la fel de repede.
 

Moneda care a crescut intr-o luna ca Fat-Frumos: valoarea Bitcoin s-a multiplicat de 5 ori

Bitcoin, moneda virtuala, care a aprins pofta de profit a speculatorilor din lumea intreaga, a atins pragul istoric de 1000 de dolari.

Silvio Berlusconi a fost exclus din Senatul italian, anunta cotidianul Corriere della Sera

Fostul premier italian Silvio Berlusconi a fost demis din functia de senator, relateaza Corriere della Sera.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.

Ploi torențiale, vijelii și grindină de până la 4 centimetri. Cod galben în mare parte din țară. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, joi, atenţionări Cod galben de instabilitate atmosferică, averse torenţiale însemnate cantitativ şi intensificări ale vântului, valabile în zone din Transilvania, Muntenia, Moldova şi Dobrogea.