Obama amana retragerea trupelor americane din Afganistan: "NU sustin ideea unui razboi fara sfarsit." Reactia NATO

61729244

Statele Unite isi vor extinde prezenta militara in Afganistan in perioada post-2016, a anuntat joi presedintele american Barack Obama, care a subliniat ca misiunea soldatilor americani este vitala pentru interesele de securitate nationala ale tarii sale.

Liderul de la Casa Alba a afirmat ca a luat decizia de a pastra in Afganistan 9.800 de militari americani in cea mai mare parte a anului viitor, iar dupa aceea 5.500 de militari tinand cont de faptul ca situatia securitatii in tara asiatica este “inca fragila si in unele locuri exista riscul de a se deteriora”, relateaza Agerpres, citand Reuters.

Obama a subliniat ca misiunea militarilor americani se va concentra pe pregatirea fortelor afgane si pe operatiuni antiteroriste, in contextul in care fortele afgane inca nu sunt suficient de solide pentru a asigura stabilitatea tarii. “Nu sustin ideea unui razboi fara sfarsit. Totusi, data fiind miza din Afganistan, sunt ferm convins ca trebuie sa facem acest efort suplimentar”, a explicat presedintele SUA.

El a mentionat ca pentru talibani trebuie sa fie clar ca singura modalitate de a se ajunge la retragerea completa a trupelor americane din Afganistan este gasirea unei solutii durabile impreuna cu guvernul afgan.

Mai multe ofensive recente ale talibanilor, precum cea de la Kunduz, au aratat ca fortele afgane nu reusesc inca sa mentina singure teritoriile cucerite, in ciuda celor 60 de miliarde de dolari cheltuite de Washington de 14 ani pentru echiparea si formarea lor.

Citește și
Atentatul terorist dejucat la Paris: Atacatorul este un minor racolat online și plătit cu 600 de euro. Cine se află în spate
Atentatul terorist dejucat la Paris: Atacatorul este un minor racolat online și plătit cu 600 de euro. Cine se află în spate

Saptamana trecuta, generalul american John Campbell, comandantul misiunii NATO in Afganistan, s-a declarat deja favorabil unei modificari a calendarului retragerii fortelor americane.

Interventia militara declansata dupa atentatele de la 11 septembrie 2001 in SUA s-a incheiat oficial la sfarsitul lui 2014. Cei circa 10.000 de militari inca prezenti in Afganistan se concentreaza pe operatiunile antiterorism si instruirea fortelor de securitate afgane.

Peste 2.300 de militari americani si-au pierdut viata in Afganistan, peste 22.000 au fost raniti, iar factura totala se ridica la 1.000 de miliarde de dolari.

NATO saluta decizia SUA de extindere a prezentei lor militare in Afganistan in perioada post-2016

Hotararea SUA de a-si extinde prezenta militara in Afganistan de dupa 2016 este una importanta, iar in saptamanile urmatoare Alianta Nord-Atlantica va lua la randul sau “decizii esentiale” referitoare la amploarea misiunii sale din Afganistan, a declarat joi secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, relateaza Agerpres, citand AFP.

“Aceasta decizie importanta deschide calea pentru o prezenta sustinuta din partea aliatilor si partenerilor NATO in Afganistan. Contributia semnificativa a Statelor Unite va fi un factor important pe care il vom lua in considerare”, a spus Jens Stoltenberg.

Potrivit acestuia, fortele de securitate afgane continua sa-si indeplineasca obligatiile in domeniul securitatii, intr-un context foarte problematic. “Asadar, este crucial sa continuam sa le sustinem, pentru a proteja rezultatele pe care le-am obtinut pana acum”, a afirmat inaltul oficial NATO.

In cadrul misiunii “Resolute Support”, condusa de NATO in Afganistan, sunt desfasurati 12.500 de militari, dintre care cei mai multi sunt americani.

 

Articol recomandat de sport.ro
Elena Ionescu se iubește cu un fost fotbalist de la FCSB! Diferența de vârstă este uriașă
Elena Ionescu se iubește cu un fost fotbalist de la FCSB! Diferența de vârstă este uriașă
Citește și...
Atentatul terorist dejucat la Paris: Atacatorul este un minor racolat online și plătit cu 600 de euro. Cine se află în spate
Atentatul terorist dejucat la Paris: Atacatorul este un minor racolat online și plătit cu 600 de euro. Cine se află în spate

Atentatul terorist dejucat la Paris urma să fie comis de un tânăr senegalez de 17 ani, racolat online și plătit cu 600 de euro de o grupare pro-iraniană, potrivit presei franceze. 

Elvețienii cer reguli mai dure pentru protejarea copiilor pe rețelele sociale. Giganții tech sunt tot mai criticați
Elvețienii cer reguli mai dure pentru protejarea copiilor pe rețelele sociale. Giganții tech sunt tot mai criticați

Majoritatea elvețienilor susțin reguli mai stricte pentru protejarea copiilor și adolescenților pe rețelele sociale, arată un sondaj recent. 

Trump anunță o schimbare de regim în Iran: ”Avem de-a face cu oameni diferiți. Cred că vom ajunge la un acord cu ei”
Trump anunță o schimbare de regim în Iran: ”Avem de-a face cu oameni diferiți. Cred că vom ajunge la un acord cu ei”

Donald Trump susține că a obținut ”o schimbare de regim în Iran”, alcătuit acum din ”oameni diferiți” față de fosta conducere, cu care este ”aproape sigur” că va ajunge la un acord. 

Recomandări
Donald Trump spune că ar vrea  să „pună mâna pe petrolul din Iran” și să ocupe Insula Kharg: „Nu cred că au vreo apărare”
Donald Trump spune că ar vrea să „pună mâna pe petrolul din Iran” și să ocupe Insula Kharg: „Nu cred că au vreo apărare”

Preşedintele american Donald Trump a declarat că vrea să „pună mâna pe petrolul din Iran” şi ar putea ocupa centrul de export de pe Insula Kharg, în contextul în care Statele Unite trimit mii de soldaţi în Orientul Mijlociu.

Ciclonul Deborah a făcut prăpăd în mai multe județe din România. A plouat în 48 de ore cât în două luni de primăvară
Ciclonul Deborah a făcut prăpăd în mai multe județe din România. A plouat în 48 de ore cât în două luni de primăvară

A plouat în 48 de ore cât în două luni de primăvară, spun meteorologii. Ciclonul mediteranean care a străbătut țara noastră în acest weekend a provocat și stricăciuni.

Vânzările de locuințe au scăzut din cauza prețurilor ridicate și a instabilității economice. „Soluția ar fi răbdare”
Vânzările de locuințe au scăzut din cauza prețurilor ridicate și a instabilității economice. „Soluția ar fi răbdare”

În primele două luni ale anului s-au vândut cu 20% mai puține locuințe față de aceeași perioadă a anului trecut, potrivit Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară.