O nouă regiune din China, în carantină după ce s-au descoperit focare de coronavirus

×
Publicitate

China impune din nou măsuri restrictive privind libera circulație, de data aceasta în provincia Ji-lin, o regiune din nord-est, după ce au apărut noi focare de Sars-Cov-2.

Autoritățile locale au oprit transportul în comun cu trenul și autobuzul, au închis școlile și au instituit măsuri de izolare destul de stricte pentru mai bine de 100 de milioane de oameni.

Copiii se pot juca afară doar dacă poartă măști, iar angajații din sistemul de sănătate au revenit la echipamentele de protecție.

Provincia respectivă are mai puțin de 130 de cazuri de infectare confirmate. Cel mai probabil "de import", de la cetățeni care au revenit din Rusia.

Însă, autoritățile chineze se tem că, de la acestea, s-ar putea ajunge la răspândirea intra-comunitară accentuată a virusului.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Citește și...
Motivul pentru care niciun echipament militar nu va defila anul acesta la tradiționala paradă militară de la Moscova

Rusia va sărbători luna viitoare victoria asupra Germaniei naziste printr-o paradă militară în Piaţa Roşie din Moscova, însă fără expunerea de echipament militar, având în vedere situaţia operaţională din războiul din Ucraina, a anunţat Moscova.

Ucraina devine exportator de armament: producția depășește nevoile armatei

Ucraina se pregăteşte să exporte arme, deoarece ţara produce mai mult decât au nevoie forţele sale armate, a declarat marţi preşedintele Volodimir Zelenski, relatează miercuri dpa.

Hong Kong înăsprește regulile pentru țigările electronice. Amenzi uriașe și pedepse de până la șapte ani de închisoare

Hong Kong introduce un cadru strict împotriva produselor alternative la tutun, interzicând importul, producția, vânzarea, promovarea, dar și posesia și consumul în spații publice, chiar și în cantități mici, cu amenzi și pedepse cu închisoarea.

Recomandări
LIVE, ora 12.30: PSD și AUR își prezintă moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ilie Bolojan. Vot decisiv pe 5 mai

Moţiunea de cenzură intitulată "STOP 'Planului Bolojan' de distrugere a economiei, de sărăcire a populaţiei şi de vânzare frauduloasă a averii statului", este prezentată astăzi în plenul reunit al Parlamentului.

Regele Charles i-a reamintit lui Trump că aliații NATO au sărit mereu în ajutorul SUA. Președintele american: ”Doi regi”

Regele Charles al III-lea a ținut marți un discurs istoric în Congresul American. Și a început prin a condamna tentativa de asasinat împotriva președintelui Donald Trump, de sâmbătă.

Prima reacție a lui Nicușor Dan după ce PSD și AUR și-au depus moțiunea împotriva Guvernului Bolojan

Nicușor Dan a reacționat după ce PSD și AUR au depus moțiunea de cenzură împotriva guvernului Bolojan la Parlament. Președintele a declarat după Summitul Iniţiativei celor Trei Mări că acesta „era unul din scenariile la care ne aşteptam”.