O furtuna de zapada afecteaza jumatatea de est a Canadei

61436266

O furtuna de zapada a afectat centrul si estul Canadei duminica, perturband traficul aerian si legaturile intre Ontario si zona coastelor atlantice, relateaza AFP.

 

Ninsorile, care au inceput sambata, in regiunile Toronto si Ottawa (la sud de Ontario), au ajuns la Québec si in provinciile de la coasta atlantica, pana la Terra Nova. In buletinul de alertare, Environnement Canada a anuntat duminica faptul ca ninsori insotite de rafale de vant puternice au condus la depunerea unui strat de zapada de pana la 35 de centimetri pana la pranz.

La Québec, compania electrica Hydro Québec a anuntat ca un numar de cateva sute de clienti au ramas fara curent duminica, la ora 21.00 GMT (23.00, ora Romaniei).

Ninsorile s-au oprit la miezul noptii de duminica spre luni in majoritatea provinciilor din est, potrivit serviciilor meteorologice canadiene.

Traficul aerian a fost perturbat grav, sute de zboruri fiind anulate pe principalele aeroporturi de la Toronto, Ottawa, Montréal si Halifax, au anuntat serviciile aeroportuare. Potrivit site-ului aeroportului Trudeau de la Montréal, majoritatea zborurilor catre estul Canadei sunt anulate, iar aproape toate zborurile afiseaza intarzieri importante atat la plecare, cat si la sosire.

Drumuri au fost partial blocate, din cauza troienelor sau unor accidente, iar politia a anuntat mai multe ciocniri de vehicule in lant, cu zeci de raniti.

Serviciile Securitatii Québecului au anuntat mai multe interventii si conditii dificle de trafic pe autostrada care asigura legatura intre Montréal si Québec.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
"Nu veniti in Londra sa comiteti crime." Mesajul politiei britanice, in misiune speciala in Romania

Politia britanica a trimis o misiune in Romania pentru a-i descuraja pe tineri sa imigreze in Marea Britanie si sa comita crime, dupa ridicarea restrictiilor de munca, informeaza Daily Mail.

Furtuna Ivar a lansat o adevarata provocare trecatorilor aflati pe strazile Norvegiei

Rafalele de vant au lasat zeci de mii de familii fara curent electric, autoritatile anuntand ca gradinitele si scolile publice vor ramane inchise pana luni dimineata.

Papa Francis neaga acuzatiile potrivit carora ar fi marxist

Intr-un nou interviu acordat cotidianului italian La Stampa, Papa Francis a negat acuzele ce i se aduc, potrivit carora ar sustine ideologia marxista.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Imaginile surprinse de salvatori cu nava scufundată în mare, lângă Sfântu Gheorghe. „Au spus doar că au avut un incendiu”

Operațiune dramatică de salvare în Marea Neagră, după ce o navă comercială sub pavilionul Republicii Dominicane a luat foc și s-a scufundat în zona economică exclusivă a României.