Nota de plată primită de un tânăr, după ce a avariat grav 3 mașini Ferrari

62009577

Taiwanezii se mobilizează pentru a ajuta un tânăr şofer care a distrus trei Ferrari-uri, după ce - epuizat fiind, a adormit la volan - mişcaţi de costul uriaş al reparaţiilor pe care acesta trebuie să le plătească, informează BBC.

Lin Chin-hsiang a adormit la volan în primele ore ale zilei de duminică pe un drum de munte, din apropierea capitalei Taipei, în timp ce livra tămâie templelor.

Tânărul, în vârstă de 20 de ani, a distrus atât vehiculul de familie pe care-l conducea cât şi trei automobile Ferrari parcate de-a lungul drumului, în timp ce proprietarii lor erau plecaţi la o plimbare pe munte.

"A trebuit să adorm. Nu sunt sigur ce s-a întâmplat", a declarat el pentru AFP, din magazinul de tamâie din Taipei, unde lucrează alături de mama sa. "Voi lucra din greu pentru a plăti daunele", a dat asigurări el.

accident ferrari

Nimeni nu a fost rănit în incident, însă Lin va trebui acum să plătească o sumă impresionantă pentru reparaţii.

Potrivit relatărilor din presa locală, dealerii Ferrari din Taipei au estimat reparaţiile la 12 milioane de dolari taiwanezi (340.000 de euro) - o sumă pe care tânărul ar putea-o achita doar în câteva decenii.

Spre norocul său, municipalitatea din Taipei a creat un fond unde acesta poate primi donaţii, care au ajuns în prezent la 814.000 de dolari taiwanezi.

accident ferrari

Lin a povestit AFP că a trebuit să renunţe vara trecută la universitate pentru a-şi ajuta mama la magazin. Cum tatăl său a murit în urmă cu 5 ani, Lin a fost nevoit să îşi ia şi un alt loc de muncă, la un restaurant din vecinătate, pentru a se putea întreţine.

Potrivit mamei sale, în ziua accidentului, Lin a lucrat la restaurant până la ora 3:00, apoi a dormit pentru scurt timp înainte de a începe livrările la ora 5:00, deoarece ea nu se simţea bine.

Impresionaţi de povestea tânărului, vecinii le-au sărit ajutor, oferindu-le propriile furgonete pentru livrări, iar preşedintele universităţii unde acesta studia i-a propus să îşi continue studiile gratuit. Lin a refuzat însă oferta, motivând că va trebui în continuare îşi ajute mama la magazin.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
Citește și...
Un câine a fost coborât de salvamontiști cu targa după ce a mâncat resturi de canabis abandonate pe un munte din Scoția

Un câine a fost salvat de pe Ben Nevis, cel mai înalt munte din Regatului Unit, după ce s-a îmbolnăvit grav în urma ingerării unor resturi de canabis abandonate pe traseul montan.

UE ajută financiar, indirect, efortul de război al Rusiei. Statele din UE continuă să dea miliarde de euro pe gazele rusești

Uniunea Europeană a rămas principalul cumpărător al gazelor naturale lichefiate rusești provenite din proiectul Yamal LNG în prima jumătate a anului 2026, alimentând veniturile Moscovei în timp ce Rusia și-a intensificat atacurile asupra Ucrainei.

O familie din Franța a cheltuit 20.000 de euro ca să scape de o invazie de lilieci din podul casei: „Am numărat peste 400”

O familie din Franța trăiește de doi ani un adevărat coșmar, după ce sute de lilieci le-au invadat casa. În locuința din Meyzieu, lângă Lyon, zgomotul continuu, mirosurile insuportabile și lipsa somnului au devenit parte din viața de zi cu zi. 

Recomandări
România, dar și alte țări din UE, au fost atacate cibernetic de Rusia. Nicușor Dan: Acțiunile ”fac parte dintr-o campanie”

România, dar și alte țări membre ale Uniunii Europene, au fost, în ultimii ani, ținta unor atacuri cibernetice ale unor grupări care sunt controlate de Serviciul Federal de Securitate al Federaţiei Ruse (FSB), afirmă oficialii UE.

Criză politică în România. Sorin Grindeanu, după discuția de la Cotroceni cu PNL și USR: „Nu s-a degajat o soluție”

Criza politică din România se prelungește pe o perioadă nedeterminată. Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că, după discuția care a avut loc, luni, 13 iulie, la Palatul Cotroceni, cu liderii PNL, USR și UDMR ”nu se degajă o soluție”.

UE ajută financiar, indirect, efortul de război al Rusiei. Statele din UE continuă să dea miliarde de euro pe gazele rusești

Uniunea Europeană a rămas principalul cumpărător al gazelor naturale lichefiate rusești provenite din proiectul Yamal LNG în prima jumătate a anului 2026, alimentând veniturile Moscovei în timp ce Rusia și-a intensificat atacurile asupra Ucrainei.