Navalnîi: ”În fiecare dimineaţă la ora 5:00 ascult obligatoriu un celebru cântăreţ pro-Putin”

aleksei navalnîi
Getty

Opozantul rus Aleksei Navalnîi, care se află în detenţie, a dezvăluit că se confruntă cu o nouă provocare: este forţat să asculte un celebru cântăreţ de muzică pop pro-Putin, la ora 05:00 în fiecare dimineaţă, relatează Reuters.

Navalnîi, în vârstă de 47 de ani, un fost avocat care a devenit cunoscut în urmă cu mai bine de zece ani prin faptul că a ironizat elita preşedintelui Vladimir Putin şi a adus acuzaţii de corupţie pe scară largă, se află în prezent într-o închisoare aflată la aproximativ 60 km nord de Cercul Polar.

Condamnat să rămână în închisoare până la vârsta de 74 de ani, în baza unor acuzaţii despre care spune că au fost inventate pentru a-l ţine departe de politică, Navalnîi spune că regimul său de detenţie presupune acum ca în fiecare dimineaţă să asculte imnul naţional al Rusiei, după care i se pune melodia "Eu sunt rus", un cântec patriotic interpretat de celebrul cântăreţ pro-Putin "Şaman".

Şaman, al cărui nume real este Iaroslav Dronov, a profitat de valul de patriotism alimentat de război pentru a deveni un element de bază la televiziunea de stat şi este una dintre celebrităţile care îl propune oficial pe Putin pentru a candida din nou la preşedinţie în martie.

Cântecul său emblematic, pe care îl interpretează uneori îmbrăcat într-o ţinută de piele neagră cu o banderolă de braţ în culorile steagului rusesc, "Eu sunt rus", vorbeşte despre cum ruşii nu pot fi "rupţi" şi "merg până la capăt" şi au sângele părinţilor lor.

Citește și
Marine Le Pen
Marine Le Pen luptă pentru a-şi salva visurile prezidenţiale. Procesul care poate răsturna planurile partidului RN

Artistul în vârstă de 32 de ani a stârnit controverse în noiembrie, când a simulat declanşarea unei bombe nucleare la un concert difuzat de televiziunea de stat, apăsând un buton roşu într-o valiză nucleară falsă, înainte ca în jurul său să izbucnească focuri de artificii.

Într-un mesaj pe X facilitat de colaboratorii săi, Navalnîi a descris o rutină matinală suprarealistă: "Cântăreţul Şaman a ieşit în evidenţă când eu eram deja în închisoare, aşa că nu am putut nici să-l văd, nici să-i ascult muzica. Dar ştiam că a devenit principalul artist al lui Putin. Şi că principalul său cântec este 'Eu sunt rus'", a transmis Navalnîi. "Bineînţeles că eram curios să îl ascult, dar unde puteam să îl ascult în închisoare? Şi apoi m-au adus la Iamal (locul unde se află închisoarea sa din Arctica). Şi aici, în fiecare zi, la ora 5 dimineaţa, am auzit comanda: "Ridică-te!", urmată de imnul naţional rusesc şi, imediat după aceea, se cântă al doilea cel mai important cântec al ţării - "Eu sunt rus", cu Şaman", a povestit Navalnîi.

"Deci, închipuiţi-vă imaginea: Districtul Autonom Iamal-Neneţ (închisoarea sa - n.r.). Noaptea polară. În cazarma pentru infractorii dintr-o colonie cu regim special, A. Navalnîi, condamnat la 19 ani de închisoare, pe care propaganda Kremlinului se chinuie să-l spele de ani de zile pentru că a luat parte la mitinguri ruseşti, face exerciţii pe cântecul "Eu sunt rus", care îi este difuzat ca o lucrare educativă în scop corecţional. Ca să fiu sincer, încă nu sunt sigur că înţeleg corect ce sunt post-ironia şi meta-ironia. Dar dacă nu e asta, atunci ce este?", conchide Navalnîi cu umor.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
Citește și...
Marine Le Pen luptă pentru a-şi salva visurile prezidenţiale. Procesul care poate răsturna planurile partidului RN
Marine Le Pen luptă pentru a-şi salva visurile prezidenţiale. Procesul care poate răsturna planurile partidului RN

Marți începe în Franța un proces-cheie care ar putea decide dacă Marine Le Pen sau protejatul său, Jordan Bardella, va fi candidatul Rassemblement National la prezidențialele de anul viitor, potrivit POLITICO.

„Ești mort?” Aplicația virală în China care se adresează tinerilor care locuiesc singuri
„Ești mort?” Aplicația virală în China care se adresează tinerilor care locuiesc singuri

O nouă aplicație cu un nume sumbru a luat China cu asalt.

Incendiul din Crans-Montana, soldat cu 40 de morți, ironizat într-o caricatură. Revista Charlie Hebdo, vizată de o plângere
Incendiul din Crans-Montana, soldat cu 40 de morți, ironizat într-o caricatură. Revista Charlie Hebdo, vizată de o plângere

Un cuplu de avocați a depus în Elveția o plângere împotriva revistei franceze de satiră Charlie Hebdo, după publicarea, pe 9 ianuarie, a unei caricaturi despre incendiul mortal dintr-un bar din stațiunea Crans-Montana.

Recomandări
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii

Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a anunţat că, săptămâna viitoare, Guvernul va adopta pachetul de legi privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii, cu care va merge în Parlament pentru asumarea răspunderii.

PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!
PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!

PRO TV va încheia difuzarea unuia dintre cele mai longevive formate ale sale: La Măruță.

Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie
Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie

Ministrul Apărării Naţionale, Radu Miruţă, a afirmat, luni, că cei 50 de milioane de euro cu care România contribuie ajung în bugetul NATO, prin mecanismul PURL, iar Statele Unite ale Americii livrează echipamente militare Ucrainei.