Maia Sandu se întâlneşte la Paris cu Emmanuel Macron. Viitorul Republicii Moldova în UE, pe agenda de discuții

62492293

Preşedinta Republicii Moldova Maia Sandu efectuează luni şi marţi o vizită de lucru la Paris, la invitaţia preşedintelui Emmanuel Macron, anunţă presa de la Chişinău.

„Agenda vizitei include o întrevedere oficială cu preşedintele Macron, în cadrul căreia vor fi discutate cooperarea bilaterală, sprijinul Franţei pentru parcursul european al Republicii Moldova şi securitatea pe continentul european. De asemenea, şefa statului va avea întâlniri cu reprezentanţi ai Adunării Naţionale şi Senatului Franţei, ai Agenţiei Franceze pentru Dezvoltare şi UNESCO, vizând aprofundarea relaţiilor în domeniile economic, educaţional şi cultural”, au comunicat reprezentanţii instituţiei prezidenţiale de la Chişinău.

Conform Preşedinţiei, în cadrul vizitei, Maia Sandu va participa la un forum de afaceri moldo-francez, organizat pentru a stimula parteneriatele dintre companiile din cele două state şi pentru a atrage noi investiţii în Republica Moldova, relatează NewsMaker.

Preşedintele Macron, care a vizitat Chişinăul, are o relaţie foarte bună cu Maia Sandu şi de mai multe ori el a menţionat Moldova în discursurile sale de politică externă ca exemplu pentru încercările Rusiei de a interveni în alegerile altor state.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Atletico a ridiculizat-o toată noaptea pe Barcelona! Ironiile au continuat și dimineața. Ravagii pe internet!
GALERIE FOTO Atletico a ridiculizat-o toată noaptea pe Barcelona! Ironiile au continuat și dimineața. Ravagii pe internet!
Citește și...
Cancelarul britanic „furios” critică SUA: declanșarea războiului fără un plan a fost o „nebunie”

Decizia SUA de a începe războiul cu Iranul a fost condamnată de cancelarul britanic Rachel Reeves, într-una dintre cele mai dure critici oficiale venite până acum din partea guvernului britanic, scrie Sky News.

Financial Times: Iranul a folosit un satelit spion chinezesc pentru a localiza bazele militare SUA din Orientul Mijlociu

Iranul a folosit un satelit spion chinezesc pe care l-a cumpărat în secret în 2024, pentru a ataca bazele americane în războiul care se desfășoară în prezent, afirmă Financial Times, potrivit Times of Israel.

Katy Perry, vizată de o plângere pentru agresiune sexuală: acuzațiile actriței Ruby Rose

Poliţia australiană a confirmat miercuri că a deschis o anchetă pentru agresiune sexuală, după ce actriţa australiană Ruby Rose a depus plângere împotriva cântăreţei americane Katy Perry, informează agenţiile AFP şi EFE.

Recomandări
Reuters: 67 de conturi de e-mail ale Forţelor Aeriene Române, sparte de hackeri cu legături cu Rusia. Greșeala atacatorilor

Hackeri având legături cu Rusia au spart peste 170 de conturi de e-mail aparţinând unor procurori şi anchetatori din Ucraina în ultimele luni, conform datelor analizate de Reuters.

Donald Trump spune că războiul cu Iranul este „aproape de final”

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, spune că războiul cu Iranul este „aproape de final” în timpul unui interviu pentru Fox News.

Ștefan Mușoiu, la EURomânia: cum gestionează UE criza combustibililor și când e momentul să cumpărăm bilete de avion

Vacanța de vară ar putea veni cu emoții pentru românii care aleg avionul ca mijloc de transport.