Liderul opoziției ruse, Alexei Navalnîi, arestat din nou chiar la ieșirea din penitenciar

61987951
AP

Liderul opoziției ruse, Alexei Navalnîi, a fost arestat luni, fiind acuzat de organizarea unui protest neautorizat. El a fost preluat de autorități chiar în momentul în care părăsea penitenciarul unde a executat o pedeapsă de 30 de zile de închisoare.

Navalnîi ar fi fost dus la secția de poliție Danilovski din Moscova, scrie Reuters. Acuzațiile care i se aduc sunt acelea de încălcare a legii privind protestele, potrivit unui mesaj publicat pe Twitter de apropiatul său, Leonid Volkov.

Acum, opozantul rus riscă să fie amendat și să primească până la 20 de zile de detenție, a anunțat purtătorul său de cuvânt, Kira Yarmysh , tot într-un mesaj pe Twitter.

Alexei Navalnîi a fost încarcerat în repetate rânduri pentru organizarea de proteste neautorizate. Cu toate aceastea, el susține că nu va renunța niciodată la a planifica astfel de manifestații.

Navalnîi a fost condamnat la închisoare pentru că a organizat un protest în luna ianuarie, în contextul alegerilor prezidențiale la care nu i s-a permis să participe.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Momente de panică la bordul unui avion Air France. Aeronava nu a putut ateriza din cauza vântului

Senzaţii tari deloc plăcute pentru pasagerii unui avion al companiei Air France, ce urma să aterizeze în oraşul britanic Birmingham.

Iranul amenință SUA și Israelul cu un răspuns "devastator": ”Veți regreta"

Iranul acuză Statele Unite și Israelul de implicare în atacul comis sâmbătă în timpul unei parade militare, în orașul Ahvaz, și amenință cu un răspuns ”devastator”.

Un român din Italia le-a mulţumit carabinierilor pentru că l-au arestat cu o zi înaintea nunţii

Caz mai puţin obişnuit în oraşul italian Cremona, având ca protagonist un tânăr de 17 ani din România.

Recomandări
Cum s-a ajuns la eșecul rușinos al legii salarizării. Patru miniștri n-au găsit în ultimii 5 ani o formulă potrivită

Cel puțin 770 de milioane de euro, atât ne costă negocierile eșuate privind legea salarizării din ultimii 5 ani. Au fost patru miniștri la Muncă, însă niciunul nu a reușit să găsească formula potrivită care să împace toate taberele implicate. 

„În 15 minute a distrus totul”. Viitura devastatoare din Nepal s-ar putea produce din nou, aproape 1000 de dispăruți. VIDEO

Cel puțin 360 de oameni au murit și aproape 1000 sunt de negăsit după viitura parcă apocaliptică produsă într-o vale din munții Hymalaia, la frontiera dintre Nepal și Tibet. 

Maia Sandu, alături de Zelenski şi Nicuşor Dan: Acum 35 de ani eram trei ţări sărace, iar astăzi suntem respectate în Europa

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, afirmă că Republica Moldova, România și Ucraina au devenit din „trei țări sărace la marginea Europei” trei state respectate în Europa și pe plan mondial.