Liderul opozitiei din Zambia, arestat pentru ca nu a dat prioritate coloanei prezidentiale. Risca acum pedeapsa cu moartea

61879054

Liderul opozitiei din Zambia a fost inculpat pentru tradare.

Amandoi se indreptau spre aceeasi destinatie, unde urma sa aiba loc o ceremonie traditionala, Kuomboka. Convoiul de vehicule in care se afla seful opozitie, insotit de sustintatorii sai, nu a dat prioritate coloanei oficiale a presedintelui.

Procurorii l-au acuzat pe liderul opozitiei, Hakainde Hichilema (foto jos), ca a pus in pericol viata presedintelui Edgar Lungu si ca a vrut sa provoace "o anarhie de care tara nu are nevoie". Potrivit legilor in vigoare, astfel de fapte sunt pasibile de pedeapsa cu moartea.

Presedintia Zambiei a anuntat ca nu va interveni in proces, dar ca intr-adevar, in incidentul implicand coloana oficiala au avut loc fapte grave iar seful statului a avut "protectia divina". Liderii Frontului Patriotic, partidul prezidential, spun ca Hichilema are "un comportament alarmant" si ii doreste moartea presedintelui Lungu.

Hakainde Hichilema

Politicianul a fost arestat dupa ce politisti inarmati au descins in forta la locuinta sa dintr-o suburbie a capitalei Lusaka, folosind gaze lacrimogene. Anul trecut, alegerile au fost castigate cu o diferenta foarte mica de actualul presedinte. Rivalul sau a sustinut mereu ca scrutinul a fost fraudat.

Hichilema spune ca oricum a mai fost arestat de 16 ori in trecut, insa niciodata politistii nu au fost atat de brutali ca acum. "Mi-au torturat oamenii iar eu am fata tumefiata", a declarat politicianul.

 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Rusia a blocat o rezolutie ONU care condamna atacul chimic din Siria. Ambasadorul Kremlinului a facut circ la Natiunile Unite

Rusia a blocat prin veto, miercuri, un proiect de rezolutie la Consiliul de Securitate al ONU care ar fi condamnat atacul chimic din Siria, iar reprezentantul Kremlinului a oferit un spectacol memorabil cu acest prilej.

Donald Trump s-a razgandit cu privire la NATO. "M-am plans mult si au facut o schimbare. Nu mai este depasita"

Presedintele american Donald Trump a apreciat miercuri, intr-o conferinta de presa comuna cu secretarul general al NATO Jens Stoltenberg, ca Alianta "nu mai este depasita".

Presedintele venezuelean atacat cu pietre si oua de manifestanti. Televiziunea de stat a intrerupt transmisiunea live. VIDEO

Presedintele venezuelean Nicolas Maduro a fost lovit cu oua si pietre de manifestanti furiosi, la plecarea de la un eveniment organizat de armata, relateaza BBC News.

Recomandări
Nicușor Dan, criticat dur: Speranța s-a transformat în dezamăgire. Astăzi, dezamăgirea s-a transformat în indignare

Decizia președintelui Nicușor Dan de a-l apăra pe șeful SPP, generalul Lucian Pahonțu, în urma dezvăluirilor privind participarea acestuia la reprimarea manifestanților de la Revoluția din 1989 continuă să facă valuri. 

”Laura Codruța Kovesi a Ungariei”. Maghiarii au un nou procuror șef: ”Cel mai important lider anticorupție”

Presa și societatea civilă din Ungaria o compară pe Katalin Tasnady, noul procuror șef al recent înființatei structuri anticorupție NVVH, cu românca Laura Codruța Kovesi, șefa Parchetului European.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.