Klaus Iohannis va avea o intalnire cu Papa Francisc, vineri, la Vatican. Restul programului presedintelui

61666675

Presedintele Klaus Iohannis va vizita joi Expozitia Universala Milano 2015, iar vineri se va intalni, la Vatican, cu Papa Francisc, informeaza Administratia Prezidentiala.

Inainte de plecarea la Milano, seful statului va sustine joi, in jurul orei 9,45, o declaratie de presa la Aeroportul International "Henri Coanda" din Otopeni, potrivit Agerpres.

La Milano, el va participa la Expozitia Universala Milano 2015 cu tema "Hranirea planetei, energie pentru viata", unde va vizita pavilioanele Romaniei, Sfantului Scaun si Italiei. Tot joi, presedintele Iohannis se va intalni cu reprezentanti ai comunitatii romanesti din Milano. Vineri, seful statului se va afla intr-o vizita oficiala la Sfantul Scaun. El se va intalni cu Papa Francisc, cu cardinalul Pietro Parolin, secretar de stat al papei, va vizita Bazilica Sfantul Petru, unde este inmormantat Papa Ioan Paul al II-lea.

De asemenea, Iohannis va oferi o receptie in onoarea cardinalului Pietro Parolin, va vizita Colegiul Pontifical "Pio Romeno", unde se va intalni cu studentii romani care studiaza in institutiile de invatamant pontificale din Roma. Sambata, Iohannis va avea o intrevedere cu conducerea Comunitatii Sant'Egidio si va vizita Bazilica Santa Maria in Trastevere. Presedintele Iohannis a efectuat, pe 27 si 28 aprilie, o vizita oficiala in Italia.

Articol recomandat de sport.ro
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
Citește și...
Alertă pe Stația Spațială Internațională. NASA a ordonat echipajului să se adăpostească din cauza unei scurgeri de aer

NASA a ordonat astronauților de pe Stația Spațială Internațională să se adăpostească în navele lor și să se pregătească pentru o posibilă evacuare, din cauza unei scurgeri de aer în segmentul rusesc, transmite Reuters.

O femeie de 37 de ani din Brazilia s-a drept o fată de 12 ani pentru a păcăli o familie să o adopte. Ce a urmat

Un caz incredibil zguduie Brazilia, după ce o femeie de 37 de ani, arestată pentru că s-a prezentat drept o fată de 12 ani, a fost descoperită anterior într-un spital de copii, unde medicii au găsit mai multe ace în corpul său.

”Nu știm ce urmează, învață singură”. Dezvoltatorul Claude cere încetinirea sau oprirea dezvoltării inteligenței artificiale

Anthropic, compania care dezvoltă modelul de inteligență artificială Claude, a publicat pe site-ul său un articol în care solicită încetinirea sau oprirea dezvoltării inteligenței artificiale. 

Recomandări
Ucraina a recunoscut că drona maritimă care a explodat în Portul Constanța a fost a sa. Ce a transmis

Prima reacție din partea Ucrainei, privind drona maritimă care a explodat, vineri, în Portul Constanța, a venit la câteva ore după incident.

LIVE TEXT. Dronă explodată la Constanța. Radu Miruţă: Autorităţile ucrainene au informat că au pierdut controlul a 4 drone

România este din nou în alertă după ce o dronă maritimă a explodat, în această dimineață, în Portul Constanța. Grav este că în apropierea portului s-ar mai afla trei drone despre care se presupune că ar putea avea explozibili. 

Guvernul a publicat cronologia exploziei dronei ucrainene din Portul Constanța. Ce s-a întâmplat după autodetonare

Guvernul a prezentat cronologia exploziei dronei ucrainene din Portul Constanța, arătând că aceasta a intrat în modul de autodistrugere la ora 10:28, după ce fusese semnalată în port la 06:20.