Klaus Iohannis s-a întâlnit cu Recep Tayyip Erdogan, la Summit-ul NATO de la Madrid

Iohannis si Erdogan

Preşedintele Klaus Iohannis a avut, joi, o întâlnire bilaterală cu omologul turc, Recep Tayyip Erdogan, în marja participării la summitul NATO de la Madrid.

În cadrul discuțiilor, președintele României a reliefat nivelul foarte bun al relației de Parteneriat Strategic dintre România și Turcia, iar președintele Turciei, Recep Tayyip Erdoğan, a subliniat faptul că cele două țări au o relație foarte puternică. De asemenea, cei doi omologi au salutat nivelul în creștere al relațiilor economice, precum și reuniunea recentă a Comisiei mixte economice.

Totodată, a fost salutată dinamica în creștere a contactelor politice cei doi șefi de stat reconfirmând dorința comună de a organiza în acest an reuniunea Trilaterală la nivel de Președinți România-Polonia-Turcia.

Președintele României și președintele Turciei au convenit, de asemenea, intensificarea cooperării în domeniul energiei, cu relevanță sporită în actualul context de securitate.

Președintele Turciei a mulțumit pentru sprijinul acordat de România în gestionarea incendiilor de vegetație care au afectat Turcia în cursul anului trecut.

Citește și
putin harta
Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia

De asemenea, cei doi șefi de stat au abordat situația din Ucraina, precum și perspectivele de evoluție ale războiului declanșat de Federația Rusă împotriva Ucrainei, context în care Președintele României a împărtășit evaluarea părții române, inclusiv în urma vizitei efectuate la data de 16 iunie la Kiev, iar Președintele Turciei a informat cu privire la rezultatele demersurilor de mediere pe care le întreprinde.

Un alt subiect important a fost tranzitul cerealelor din Ucraina, Președintele Klaus Iohannis prezentând eforturile depuse de țara noastră pentru creșterea capacității de tranzit prin România.

Klaus Iohannis, la Summitul NATO de la Madrid

Şeful statului participă miercuri şi joi la Summitul NATO de la Madrid.

Klaus Iohannis a discutat îndelung cu președintele american, miercuri, despre prezența militară de la noi. În imaginile filmate la întâlnire cei doi lideri sunt zâmbitori și încrezători. Klaus Iohannis a explicat că trupele despre care a vorbit Joe Biden vor suplimenta grupul american de luptă deja prezent în România.

În cadrul sesiunii, președintele Biden a repetat că suplimentează prezența în Romania cu un comandament de brigadă.

Joe Biden, președintele SUA: „Vom menține o brigadă suplimentară prin rotație, adică 3.000 de soldați și alți 2.000 de membri ai personalului militar cu cartierul general în România.”

Articol recomandat de sport.ro
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
Articolul face parte din:

Război în Ucraina, ziua 127. Rusia foloseşte în luptă tot mai mult rachete imprecise din epoca sovietică, susțin ucrainenii

vladimir putin, volodimir zelenski
Agențiile de informații ale SUA: Putin vrea să captureze mare parte din Ucraina. Războiul ar putea dura mult timp

Președintele rus Vladimir Putin vrea să captureze mare parte din Ucraina, transmit agențiile de informații americane.

Insula Serpilor
"În semn de bunăvoință" armata rusă și-a anunțat retragerea din Insula Șerpilor

Armata rusă şi-a anunţat joi retragerea din Insula Şerpilor, un punct strategic în Marea Neagră cucerit de Moscova încă din primele zile ale invaziei sale în Ucraina la 24 februarie, după mai multe săptămâni de bombardamente intense.

Budanov: Putin este într-o fundătură. Nu poate opri războiul și nu poate să-l câștige. Sunt surprins de prostia rusească
Cine este magnatul britanic care spune că ar încasa un glonț pentru Putin. „Este o persoană sensibilă”

Magnatul britanic Bernie Eccleston a declarat că încă ar „încasa un glonț” pentru președintele Vladimir Putin, despre care crede că „face ceea ce este corect” în războiul său din Ucraina.

Steagul Republicii Moldova langa steagul Transnistriei
Autoritățile din Transnistria acuză Republica Moldova de „mișcări militare” lângă granițele sale

Autoritățile din Transnistria înregistrează „anumite mișcări militare”, a spus Ministrul de Externe al regiunii, Vitaly Ignatiev, potrivit postului de televiziune de stat din Rusia, Russia-24.

Lisiceansk, Ucraina, razboi
Iadul din Ucraina s-a mutat la Lisiceansk. Oraşul, încă apărat de ucraineni, este aproape înconjurat de forţele ruse

Ucraina a înregistrat o victorie majoră, recuperând controlul asupra Insulei Șerpilor, aflată aproape de România și cu o importanță strategică asupra controlului rutelor marine din Marea Neagră.

vladimir putin, nato, suedia, finlanda
Putin: „Nu avem de ce să ne facem griji legat de aderarea Finlandei și a Suediei la NATO”. În ce situații va raspunde Rusia

La finalul summitului de la Madrid, liderii țărilor NATO au anunțat o semnificativă creștere a cheltuielilor pentru mărirea capacității militare de apărare comună.

Citește și...
Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia
Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina”. Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment, într-o discuție cu Zelenski și cu alți lideri europeni, pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.

UE construiește cea mai mare fabrică de pământuri rare la frontiera cu Rusia. „Un proiect venit exact la momentul potrivit”
UE construiește cea mai mare fabrică de pământuri rare la frontiera cu Rusia. „Un proiect venit exact la momentul potrivit”

Europa accelerează construcţia celei mai mari fabrici de pământuri rare de pe continent, situată chiar la graniţa cu Rusia, în încercarea de a reduce dependenţa strategică de China în aprovizionarea cu magneţi esenţiali pentru tehnologiile moderne.

Armata SUA a distrus o nouă navă suspectată de trafic de droguri în Pacific. Patru bărbați au fost uciși. VIDEO
Armata SUA a distrus o nouă navă suspectată de trafic de droguri în Pacific. Patru bărbați au fost uciși. VIDEO

Armata SUA anunţă că a ucis, joi, patru bărbaţi într-un atac asupra unei nave suspectate că transporta droguri în apele internaţionale din Pacificul de Est, scrie Reuters.

Recomandări
Apa revine treptat în Prahova și Dâmbovița, după zile de criză. Testele de calitate a apei vor decide deschiderea robinetelor
Apa revine treptat în Prahova și Dâmbovița, după zile de criză. Testele de calitate a apei vor decide deschiderea robinetelor

Joi seara, responsabilii de la Apele Române au anunțat că alimentarea cu apă se apropie de reluare pentru cei peste 100.000 de locuitori din Prahova și Dâmbovița.

Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general
Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general

Vineri este ultima zi în care cei 17 candidaţi aflaţi în competiţia pentru fotoliul de primar general al Capitalei mai pot să îşi prezinte oferta electorală în faţa bucureştenilor.

Putin cere retragerea completă a armatei ucrainene până la Odesa. Rusia ar ajunge astfel la granița cu România
Putin cere retragerea completă a armatei ucrainene până la Odesa. Rusia ar ajunge astfel la granița cu România

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina". Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment într-o discuție cu Zelenski şi alți lideri europeni pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.