Italia blochează reţeaua socială TikTok pentru utilizatorii a căror vârstă nu este garantată

62164213
Shutterstock

Italia a anunţat vineri că a blocat provizoriu accesul la TikTok utilizatorilor a căror vârstă nu este garantată, o măsură luată de urgenţă după moartea unei fetiţe care participa la o provocare numită ''jocul cu eşarfa'' de pe reţeaua socială, notează AF

Autoritatea pentru protecţia datelor personale a indicat într-un comunicat că "blocarea reţelei sociale" chineze are efect imediat şi este valabilă până la 15 februarie.

Aceasta înseamnă concret că TikTok are interdicţia de a exploata "datele utilizatorilor a căror vârstă nu a fost stabilită cu siguranţă absolută", a detaliat autoritatea de reglementare într-un comunicat.

Această decizie intervine la câteva ore după anunţul morţii la Palermo (Sicilia, în sudul Italiei) a unei fetiţe de 10 ani în timp ce participa la o provocare numită ''jocul cu eşarfa'' de pe reţeaua socială TikTok filmându-se cu telefonul mobil, scrie Agerpres.

Înscrierea acesteia pe reţeaua socială chineză, foarte populară printre adolescenţi, "nu a fost refuzată de firma proprietară" în pofida vârstei fetiţei, sub minimul de 13 ani prevăzut de TikTok, a subliniat autoritatea italiană de protecţie a datelor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Reacții dure de la Moscova după anularea legii care conferă limbii ruse statut special în Moldova

Konstantin Kosaciov, preşedintele Comisiei pentru relaţii internaţionale din Consiliul Federaţiei, a criticat decizia prin care a fost declarată neconstituţională legea care conferea limbii ruse statut special în Republica Moldova.

Se schimbă condițiile de intrare în SUA. Anunțul MAE

Toate persoanele care sosesc în Statele Unite ale Americii pe cale aeriană trebuie să prezinte la îmbarcare un test cu rezultat negativ pentru infecţia cu SARS-CoV-2 efectuat cu maximum 72 de ore (3 zile) anterior sosirii în SUA.

Românul găsit vinovat pentru moartea celor 39 de vietnamezi din „camionul groazei” a primit 27 de ani de închisoare

Patru bărbaţi, printre care şi un român, au fost condamnaţi vineri, la Londra, la pedepse între 13 şi 27 de ani de închisoare pentru moartea a 39 de migranţi vietnamezi găsiţi în remorca unui camion frigorific în Anglia, în 2019, relatează AFP şi dpa.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

CNN: Vizita secretă a şefului CIA relevă capcana strategică comună în care au căzut Vladimir Putin şi Donald Trump

Istoria dureroasă a Rusiei a dat naştere unui simţ al umorului negru în rândul cetăţenilor săi.