Israelul intensifică atacurile în Gaza: peste 90 de morți în 48 de ore. Mesajul ferm al premierului Benjamin Netanyahu

62536751
Getty

Benjamin Netanyahu a declarat din nou sâmbătă că Israelul „nu are altă opţiune” decât să continue lupta în Gaza şi că nu va încheia războiul înainte de a distruge Hamas şi de a elibera ostaticii, conform The Guardian.

Prim-ministrul israelian a reiterat, de asemenea, angajamentul său de a se asigura că Iranul nu va obţine niciodată o armă nucleară.

Netanyahu se află sub presiune tot mai mare în ţară, nu doar din partea familiilor ostaticilor şi a susţinătorilor acestora, ci şi din partea soldaţilor israelieni rezervişti şi pensionari care pun la îndoială continuarea războiului.

În declaraţia sa, el a susţinut că Hamas a respins ultima propunere a Israelului de a elibera jumătate dintre ostatici în schimbul unui armistiţiu continuu.

El a vorbit după ce loviturile israeliene au ucis mai mult de 90 de persoane în 48 de ore, a anunţat sâmbătă Ministerul Sănătăţii din Gaza. Trupele israeliene şi-au intensificat atacurile pentru a pune presiune asupra Hamas de a elibera ostaticii şi de a se dezarma.

Copii şi femei s-au numărat printre cele 15 persoane ucise peste noapte, conform personalului spitalului. Cel puţin 11 dintre morţi au fost în oraşul sudic Khan Younis, dintre care mai mulţi într-un cort din zona Muwasi, unde se află sute de mii de persoane strămutate, au spus lucrătorii spitalului. Israelul a desemnat această zonă ca fiind una umanitară.

Netanyahu, convins că va putea aduce ostaticii înapoi "fără a ceda dictatelor" Hamas

Premierul israelian Benjamin Netanyahu s-a arătat sâmbătă convins că va putea aduce înapoi ostaticii israelieni "fără a ceda dictatelor" Hamas, afirmând că războiul împotriva mişcării islamiste palestiniene se află într-o "fază decisivă", notează AFP.

"Cred că ne putem aduce ostaticii acasă fără a ceda dictatelor Hamas", a declarat Netanyahu în primul său discurs televizat, preînregistrat, de când Hamas a respins o propunere israeliană de armistiţiu în Fâşia Gaza.

"Nu voi ceda în faţa ucigaşilor care au comis cel mai mare masacru al poporului evreu de la Holocaust (...) Suntem într-o fază decisivă a conflictului, iar această etapă necesită răbdare şi determinare", a afirmat el.

Declanşat de atacul Hamas în sudul Israelului la 7 octombrie 2023, războiul a aruncat Fâşia Gaza într-o situaţie umanitară catastrofală.

Reluarea ofensivei israeliene la 18 martie, după un armistiţiu de două luni, a provocat din nou strămutarea a sute de mii de locuitori din Gaza.

Negocierile pentru un nou armistiţiu, în impas

Toate eforturile de a ajunge la un armistiţiu prin medierea Egiptului, Qatarului şi Statelor Unite au eşuat până acum.

Joi, negociatorul şef al Hamas, Khalil al-Hayya, a anunţat că mişcarea se opune unui acord "parţial" cu Israelul pentru a pune capăt luptelor, respingând efectiv ultima propunere israeliană de armistiţiu.

Potrivit unui lider al mişcării, aceasta include schimbul a zece ostatici israelieni vii pentru un armistiţiu de 45 de zile, eliberarea prizonierilor palestinieni deţinuţi de Israel şi permisiunea de a aduce ajutor umanitar în Gaza.

Discuţiile stagnează în special în ceea ce priveşte problema dezarmării Hamas şi a celorlalte grupuri armate din Gaza, cerută de Israel pentru a pune capăt războiului, dar stabilită ca o "linie roşie nenegociabilă" de mişcarea palestiniană.

Atacul din 7 octombrie s-a soldat cu moartea a 1.218 persoane de partea israeliană, majoritatea civili, potrivit unui bilanţ AFP bazat pe date oficiale.

Din cele 251 de persoane răpite în acea zi, 58 sunt încă deţinute în Gaza, dintre care 34 au murit, potrivit armatei israeliene.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Paula Badosa s-a pozat în ipostaze incendiare pentru a vinde o gamă de bikini pentru vara anului 2026
GALERIE FOTO | Paula Badosa s-a pozat în ipostaze incendiare pentru a vinde o gamă de bikini pentru vara anului 2026
Citește și...
Militarii austrieci pot purta părul lung, prins în coc sau coadă, după o decizie a Curții Constituționale

Militarii austrieci vor putea de-acum să-şi poarte părul în coc sau prins în coadă, a stabilit Curtea Constituţională, în urma unei plângeri a unui ofiţer, care a fost sancţionat pentru că a refuzat să-şi tundă părul, relatează AFP.

Povestea celor 2 frați legați la ochi și abandonați de părinți la 2.000 km distanță de casă, în Portugalia. „Erau îngroziți”

O anchetă șocantă este în desfășurare în Portugalia, după ce doi frați francezi de doar trei și cinci ani au fost găsiți singuri într-o zonă împădurită, la peste 2.000 de kilometri de locuința lor. 

Directoarea Serviciului Național de Informații al SUA, Tulsi Gabbard, și-a prezentat demisia

Tulsi Gabbard a depus cererea de demisie din funcția de director al Serviciului Național de Informații al SUA, potrivit Fox News, care a citat surse apropiate situației, informația fiind confirmată ulterior chiar de Gabbard.

Recomandări
Liderii europeni vor discuta despre securitate la Praga. „România este noua Polonie”

Și la Forumul Globsec de la Praga discuțiile au vizat o Europă independentă din punct de vedere militar. Aproape 2.000 de invitați iau parte la una dintre cele mai importante conferințe de geopolitică.

Angajații de la stat vor avea venituri calculate diferit din 2027. Sporurile vor dispărea, iar grilele vor deveni unitare

Angajații de la stat vor avea venituri calculate diferit din 2027. Legea salarizării din sectorul public va fi adoptată până la finalul acestei sesiuni parlamentare, conform unui acord cu partidele din fosta coaliție de guvernare.

Facturile la telefonie și internet ar putea fi plafonate la cursul BNR. Inițiativa promite eliminarea comisioanelor ascunse

Facturile la telefonie și internet, emise în euro, ar putea fi plătite la cursul BNR. Este o inițiativă legislativă, adoptată deja de Senat, prin care comercianții vor fi obligați să nu mai adauge comisioane sau costuri suplimentare.