Inundaţiile fac prăpăd în sudul Chinei. Celelalte regiuni, afectate de caniculă: temperaturile au ajuns la 40 de grade

62272617
Shutterstock

Centrul meteorologic naţional din China a emis duminică o alertă pentru temperaturi ridicate pentru mai multe regiuni, în timp ce multe provincii din sud au emis avertismente vizând inundaţii puternice din cauza ploilor abundente, informează Reuters.

 

Potrivit prognozelor, intensitatea valului de caniculă este aşteptată să se diminueze în nordul Chinei şi în regiunile dintre Fluviul Galben şi râul Huaihe, a precizat centrul.

Centrul a prognozat duminică temperaturi maxime de 37-39 grade Celsius în zone din Xinjiang, Mongolia Interioară şi Henan. Ploile torenţiale s-au dezlănţuit asupra provinciei sud-estice Fujian timp de şapte zile şi sunt aşteptate să continue, iar apele unor râuri depăşesc nivelul de atenţie. Autorităţile au dat drumul la apa din mai multe rezervoare, potrivit televiziunii de stat chineze CCTV.

Autorităţile din regiunea Guangxi a anunţat că nivelurile unor râuri locale a „crescut extrem de mult'', iar un elev a murit în inundaţiile din oraşul Guilin (sud), potrivit CCTV.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
„Boicot subtil” la summitul de pace pentru Ucraina. Statul care nu a vrut să participe fără Rusia, neinvitată

Summitul de pace organizat la cererea Kievului a început ieri la Burgenstock, în Elveţia. La conferință participă peste 90 de țări.

Soldați israelieni uciși în Rafah, proteste anti-Netanyahu în Israel. Oamenii cer un armistițiu în Gaza

Opt soldaţi israelieni au fost ucişi, sâmbătă, după ce vehiculul blindat în care se aflau a explodat în apropiere de Rafah, orașul din sudul Fâşiei Gaza.

Americanii se laudă cu o doborâre „istorică” făcută de o rachetă Patriot în războiul Ucrainei contra Rusiei. Ținta distrusă

Un ofițer superior al armatei americane a confirmat că Ucraina a folosit un sistem de rachete Patriot pentru a doborî un avion rusesc de spionaj A-50 în luna ianuarie.

Recomandări
Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.