Incendiu violent într-o școală din Niger. Cel puțin 25 de elevi au murit

62223603
Getty

Cel puțin 25 de copii cu vârste cuprinse între 5 și 6 ani au murit, după ce sălile de clasă ale unei școli din provincia Maradi, sudul Nigerului, au luat foc, informează BBC.

Alți câțiva au fost răniți în timpul incendiului, care a izbucnit, luni dimineață, în timp ce copiii se aflau la cursuri.

Deocamdată, cauza incendiului nu este cunoscută.

În Niger, atunci când sălile construite din cărămidă sunt aglomerate, elevii își desfășoară activitatea în anexe din lemn și paie.

Incendiul de luni a distrus trei astfel de săli de clasă, a declarat primarul orașului Maradi, Chaibou Aboubacar, presei locale.

Un martor ocular a afirmat că de la fața locului au fost ridicate mai multe cadavre. De asemenea, acesta a precizat că mai mulți copii răniți au fost transportați la spital.

Unii dintre cei răniți ar fi fost în stare critică.

Conducerea unității de învățământ a decis ca toate orele de curs să fie suspendate.

Deși nu este ceva neobișnuit ca anexele școlilor din Niger să fie cuprinse de flăcări, se întâmplă rar ca un astfel de incendiu să facă atât de multe victime.

Cu toate acestea, la începutul acestui an, aproximativ 20 de copii au murit într-un incendiu similar care a avut loc în capitala Nigerului, Niamey.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Ziua și nunta la FCSB! Încă un jucător se căsătorește: ”Am spus 'DA'! E iubirea vieții mele”
GALERIE FOTO Ziua și nunta la FCSB! Încă un jucător se căsătorește: ”Am spus 'DA'! E iubirea vieții mele”
Citește și...
Papa Leon a recunoscut în timpul zborului spre Spania, că „pedofilia în Biserica Catolică este o rană încă deschisă”

Papa Leon al XIV-lea a aterizat sâmbătă, în jurul orei 08:15 GMT, la Madrid, prima etapă a unei vizite de stat de şapte zile în cadrul căreia va pune accentul, în special, pe problemele sociale şi cele legate de migraţie.

Armenia se îndreaptă spre alegeri sub presiunea Rusiei și amenințarea unui „scenariu ucrainean”

Linia de îmbuteliere a fabricii de coniac Abovyan din Armenia funcționează la capacitate maximă.

Premierul Edi Rama, întrebat când va adera Albania la UE: ”Sunt 3 lucruri pe care nu le poți prevedea: Dumnezeu, sexul și UE”

Edi Rama, prim-ministrul Albaniei, a îndemnat UE să dea dovadă de mai mult curaj și să avanseze cu procesul de extindere înainte ca țările candidate să riște să se îndepărteze de blocul comunitar.

Recomandări
Președintele Nicuşor Dan a convocat o şedinţă la Constanţa, privind consolidarea apărării pe litoralul românesc

Preşedintele Nicuşor Dan a convocat pentru sâmbătă o şedinţă de lucru dedicată analizării incidentului provocat de dronele marine care au explodat în Portul Constanţa şi în largul Mării Negre.

Ce catastrofă s-ar fi putut produce în Portul Constanța dacă drona ar fi explodat lângă cele 900 de tone de azotat de amoniu

Corespondentul Pro TV Yvette Mîrza a fost, vineri, în Portul Constanța, pentru a vedea ce fac autoritățile mai departe și ce riscuri au existat acolo.

Reacția lui Zelenski după ce Putin a respins oferta unei întâlniri față în față: „Nu vrea să pună capăt războiului”

Vladimir Putin a respins oferta președintelui ucrainean, Volodimir Zelenski, de a avea o întâlnire față în față.