Inca doua state americane contesta ordinul de restrictie pentru imigranti, semnat de Donald Trump

61870829

Statele americane Washington si New York s-au alaturat Hawaii-ului pentru a contesta in instanta noul ordin executiv semnat de presedintele Donald Trump.

Ordin privind restrictiile de calatorie pentru imigrantii din sase tari cu populatie majoritar musulmana, relateaza BBC News, citat de News.ro

Avocatii ambelor state sustin ca decizia justitiei de suspendare a primului ordin in acest dosar al lui Trump ramane in vigoare. Potrivit unor informatii neconfirmate, Minnesota si Oregon vor incerca de asemenea sa blocheze in instanta ordinul, care va fi pus in aplicare incepand cu 16 martie.

Hawaii a fost primul stat american care a anuntat ca sesizeaza instanta pentru a opri decizia lui Trump.

Casa Alba a emis luni un nou decret, in locul primului document, mai dur, care a fost contestat in justitie de mai multe state, inclusiv Hawaii.

Noul decret este mai atenuat decat cel din ianuarie.
El mentine interdictia intrarii in Statele Unite, pe o perioada de 90 de zile, a cetatenilor Iranului, Libiei, Siriei, Somaliei, Sudanului si Yemenului, dar nu si ai Irakului, si aplica restrictiile doar noilor solicitanti de vize.

Documentul suspenda, de asemenea, intrarea pe teritoriul american, pe o perioada de 120 de zile, a tuturor refugiatilor.

Articol recomandat de sport.ro
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Ester Exposito, iubita lui Kylian Mbappe, a făcut senzație pe internet cu ultimele postări
Citește și...
Extremista Marine Le Pen, devansata in sondaje de Emmanuel Macron. Care ar fi diferenta in al doilea tur

Un nou sondaj de opinie privind alegerile prezidentiale le da sperante francezilor, dar si europenilor, speriati de popularitatea candidatei de extrema dreapta, Marine Le Pen.

Un pod s-a prabusit peste o autostrada din Italia. Trei romani au fost raniti, iar un cuplu a murit. VIDEO

Trei muncitori romani au fost raniti joi, in urma prabusirii unui pod peste o autostrada in Italia, in apropiere de Ancona, relateaza Il Sole 24 Ore.

Jihadistii ISIS au bombardat un templu antic din Irak, iar cand au vazut ce e acolo au inceput sa sape. Marea descoperire

Arheologii sustin ca au descoperit niste vestigii antice deosebit de importante si de valoroase pentru omenire, chiar sub un altar din Irak, care a fost distrus de Statul Islamic.

Recomandări
Noua lege a salarizării a fost pusă în dezbatere publică. Plafonul de 20% pentru sporuri rămâne în vigoare

Proiectul noii legi privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice a fost pus în dezbatere publică, documentul propunând o reformare a modului în care sunt stabilite salariile în sectorul bugetar. 

Șeful Cancelariei premierului: Ne confruntăm cu cel mai scăzut nivel al Dunării din istoria măsurătorilor

Dunărea are în prezent cel mai scăzut nivel din istoria măsurătorilor, a transmis, joi, şeful Cancelariei premierului, Mihai Jurca.

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.