Igor Dodon, atac la adresa celor care doresc unirea Rep. Moldova cu România

61916716
Inquam Photos / Adel Al-Haddad

Cetăţenii care doresc unirea Republicii Moldova cu România sau cu orice alt stat trebuie declaraţi persona non grata în Republica Moldova, a declarat preşedintele Igor Dodon.

El a vorbit, la postul de televiziune N4, şi despre Traian Băsescu, susţinând că acesta a obţinut cetăţenia moldovenească prin încălcarea legii şi nu va avea câştig de cauză în instanţă, unde se judecă acum dosarul privind acordarea cetăţeniei Republicii Moldova fostului preşedinte Traian Băsescu.

Preşedintele moldovean Igor Dodon a spus că cetăţenii străini care pledează pentru unirea Republicii Moldova cu oricare alt stat să fie declaraţi persona non grata şi a dat de înţeles că la acest lucru se va ajunge, odată ce socialiştii vor prelua guvernarea la Chişinău.

"Eu consider că cei care doresc lichidarea Republicii Moldova, indiferent că e unirea cu România, sau cu Rusia, sau cu Ucraina, ei trebuie să fie declaraţi persona non grata în Republica Moldova”, a subliniat Dodon la N4, citat de deschide.md.

În acelaşi interviu pentru postul de televiziune, Igor Dodon a declarat că Traian Băsescu, care este şi preşedinte de onoare al Partidului Unităţii Naţionale, a devenit cetăţean moldovean prin încălcarea legii. Mai mult, Dodon îşi argumenetează declaraţia cu minciuni că ar fi existat o decizie a unei comisii din care fac parte toate instituţiile statului.

"Eu ştiu că domnul Băsescu a pierdut la Curtea de Apel. Nimic nu s-a schimbat. Cetăţenia Domnului Băsescu a fost acordată prin încălcarea legislaţiei, fapt confirmat nu de mine. Este comisie în care sunt reprezentanţii tuturor instituţiilor care mi-au pus raportul pe masă. Sunt încălcări, poftim.... Dosarul este în instanţă. Şi chiar dacă va încerca ca să meargă pe formula cetăţeniei prin investiţii, n-o să meargă pentru că este încălcarea anterioară a legislaţiei”, a declarat Dodon, conform news.ro.

Fostul preşedinte Traian Băsescu a devenit cetăţean al Republicii Moldova în noiembrie 2016, după ce a depus jurământul la Ambasada Republicii Moldova de la Bucureşti. Traian Băsescu a primit cetăţenia moldovenească prin decretul preşedintelui Nicolae Timofti, semnat la începutul lunii iunie a anului 2016.

Articol recomandat de sport.ro
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Citește și...
Americanii evită salata verde de teama unui parazit. Restaurantele pierd clienți pe bandă rulantă

Un focar de ciclosporiază care afectează mai multe state americane îi determină pe consumatori să evite restaurantele și să cumpere tot mai puțină salată verde. 

O femeie a fost găsită moartă într-o valiză, într-o clădire părăsită din Atena. Detaliul care le-a atras atenția polițiștilor

O femeie de 38 de ani din Scoția, găsită moartă într-o valiză abandonată într-o clădire părăsită din Atena, a fost identificată de autoritățile elene cu ajutorul Interpol și al bazelor de date din Statele Unite. 

O femeie din SUA a intrat în Cartea Recordurilor după ce și-a făcut 106 tatuaje cu rechini pe corp. „Am fost mereu fascinată”

O femeie din Statele Unite a intrat în Cartea Recordurilor după ce și-a făcut 106 tatuaje cu rechini pe corp. Paradoxal, în copilărie era îngrozită de aceste animale, iar totul a început după ce a văzut filmul „Fălci”.

Recomandări
Seceta extremă se va amplifica în bazinul Dunării. Situația este gravă și pe alte râuri și lacuri, restricții la robinet

Căldura va amplifica seceta severă din bazinul Dunării. Sunt zone în care circulația pe fluviu este blocată din cauza nivelului scăzut al apei.

Declarațiile de avere ar putea fi din nou publice, dar cu multe informații ascunse. Ce nu vom mai putea afla

Declarațiile de avere ale demnitarilor ar putea fi din nou accesibile pentru toată lumea. Deputații au votat noua lege a integrității, care conține până la urmă, după lungi discuții, și obligativitatea publicării averilor. 

Greva continuă în unele spitale. Angajații cer garanții că legea salarizării nu le va reduce veniturile

Continuă greva în unele spitale, în timp ce altele nu au întrerupt deloc programul operator și de consultații. Premierul Ilie Bolojan a dat asigurări că, dacă va fi adoptat, proiectul legii salarizării nu va scădea lefurile din domeniul sanitar.