Guvernul rus a primit ordin să răspundă sancțiunilor impuse de SUA. ”Sunt scandaloase”

vladimir putin
Getty

Premierul rus Dmitri Medvedev a ordonat luni guvernului să elaboreze contramăsuri după ce SUA au impus vineri noi sancţiuni Moscovei.

Medvedev a calificat drept inacceptabile şi ilegitime noile sancţiuni americane şi a adăugat că Rusia îşi rezervă dreptul să răspundă, relatează Agerpres, citând Interfax.

Medvedev a mai cerut guvernului să pună la punct un plan pentru a sprijini entităţile aflate pe lista de sancţiuni a SUA.

Totodată, Kremlinul a anunţat luni că îşi va coordona acţiunile cu cele ale guvernului rus cu privire la măsurile menite să atenueze efectul noilor sancţiuni americane, menţionând că nu se va grăbi cu decizia privind impunerea de contramăsuri.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, le-a declarat reporterilor prin videoconferinţă că Kremlinul studiază cu atenţie impactul asupra pieţelor ruseşti a sancţiunilor impuse vineri de Washington.

Citește și
mahmureala dureri de cap
Un băiat de 14 ani, diagnosticat cu tumoră cerebrală după ce a avut dureri de cap severe timp de un an. „Migrene normale”

Peskov a mai menţionat că aceste sancţiuni sunt "scandaloase din punct de vedere al legalităţii şi că nu respectă nicio normă".

SUA au impus vineri sancţiuni majore împotriva oamenilor de afaceri, companiilor şi oficialităţilor guvernamentale din Rusia, afectând aliaţi ai preşedintelui rus Vladimir Putin.

Este una dintre cele mai agresive măsuri luate de Washington pentru a pedepsi Rusia pentru presupusa sa implicare în scrutinul prezidenţial din SUA din 2016 şi pentru alte "activităţi maligne"

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
”Nebunie” și ”terorism”. Reacția rușilor după cea mai agresivă măsură luată de Trump contra Moscovei
”Nebunie” și ”terorism”. Reacția rușilor după cea mai agresivă măsură luată de Trump contra Moscovei

Statele Unite au impus sancțiuni împotriva a 7 oligarhi ruși și a 17 înalți oficiali guvernamentali, acuzați de "activitate periculoasă pe întreg globul".

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Cozile foamei. Sute de italieni au stat la rând ore întregi pentru niște mâncare și cadouri gratuite pentru copii
Cozile foamei. Sute de italieni au stat la rând ore întregi pentru niște mâncare și cadouri gratuite pentru copii

Peste 400 de oameni au așteptat ore întregi la cozi infernale, pentru a primi pungi cadou cu mâncare și mici cadouri pentru copii, în Milano.