Grecia parjolita! Autoritatile au decretat stare de urgenta

×
Publicitate

UPDATE: Incendiile de vegetatie din Grecia par de nestavilit. Departe de a se potolit, focul inainteaza cu repeciziune si a ajuns in cartierele de la periferia Atenei.

In mod aproape miraculos, deocamdata nu s-au inregistrat victime, insa pagubele materiale sunt considerabile. "Am mai avea nevoie de 1 milion de voluntari ca sa facem fata", spun cei care participa la operatiuni.  

Peste cartierele aflate in suburbiile din est s-a lasat un strat gros de fum si cenusa. In asteptarea masinilor de pomieri, localnicii au incercat sa domoleasca flacarile, aruncand galeti de apa.

O tabara de vara si un spital de copii au fost deja evacuate. La fel si o baza a armatei, de unde au fost mutate rachetele Hawk.

Peste noapte, focul a mistuit plantatii intregi de maslini, hectare de paduri si vegetatie si au rupt de lume sate intregi. Locuitorii au fugit din calea dezastrului, dupa ce autoritatile au decretat starea de urgenta in jurul Atenei.

Cum flacarile sunt intretinute de vantul puternic, eforturile celor aproape 300 de pompieri par o munca de Sisif. Au venit in ajutorul lor soldati si localnici, ajutati de avioane si chiar buldozere.

Autoritatile nu au oferit deocamdata un bilant al caselor distruse de flacari. Se stie insa ca nu mai putin de 10 sate au fost ravasite de incendii.

Focul a pornit din localitatea Grammatiko, aflata la 40 de kilometri nord-est de Atena, insa s-a extins rapid. Autoritatie au anuntat incendii de vegetiatie si pe insulele Evia, Skyros si Zakiyntos.
 

Articol recomandat de sport.ro
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
Citește și...
O mașină a fost abandonată timp de șase ani într-un aeroport din Brazilia. Taxele de staționare depășesc 35.000 de dolari

Un autoturism abandonat de peste șase ani într-un aeroport din Brazilia a devenit un caz care intrigă autoritățile. Proprietarul a dispărut fără urmă, iar mașina a adunat taxe de parcare de aproape 35.000 de dolari.

Ryanair avertizează că noul sistem de frontieră al UE blochează aeroporturile. Pasagerii așteaptă și 5 ore la cozi

Ryanair avertizează că noul sistem digital de control la frontiere al Uniunii Europene provoacă întârzieri majore în aeroporturi și cere amânarea aplicării acestuia până după sezonul estival.

Patru copii au fost filmați în timp ce vandalizează un Ferrari de peste 530.000 de dolari, în China

Patru copii au transformat un Ferrari de peste 530.000 de dolari într-un „tobogan”, iar distracția lor s-a încheiat cu zgârieturi pe caroserie și o bară de protecție fisurată. 

Recomandări
Noi detalii șocante din dosarul azilelor ilegale din Bihor. Ce a găsit DIICOT la percheziții. Viorel Pașca: „Niște tâmpenii”

Soții Florica și Viorel Pașca, dar și cei trei fii ai lor reținuți miercuri de DIICOT pentru trafic de persoane, au încercat joi să-i convingă pe judecătorii Tribunalului București că sunt nevinovați.

Raport: Rusia ar fi spionat cu drone peste 12 state NATO timp de 18 luni, fără să fie oprită. Cea mai afectată țară

Rusia ar fi desfășurat timp de 18 luni o campanie de supraveghere cu drone în peste 12 țări NATO, fără a întâmpina mari obstacole, potrivit unei analize publicate joi.

Un amfibiu cumpărat în Călărași cu un milion de euro din fonduri UE nu a fost folosit niciodată. Ce spun autoritățile

Proiect european declarat nefuncțional. Un autobuz turistic plutitor, așa cum sunt cele de la Budapesta, avem și în România, la Călărași.