Gafa lui Putin la întâlnirea cu liderii Iranului și Turciei. A trântit scaunul lui Erdogan. VIDEO

vladimir putin, recep tayyip erdogan, hassan rouhani
Twitter

Scenă hilară după întâlnirea dintre Vladimir Putin și liderii Turciei, Recep Tayyip Erdogan, și Iranului, Hassan Rouhani.

Grăbit să dea mâna cu amândoi liderii, la finalul conferinței de presă, Putin a doborât scaunul lui Erdogan. Momentul în care, în grabă, Putin trage mult prea tare de scaun a fost dezbătut pe Twitter.

O altă scenă ciudată a fost oferită de momentul în care Putin i-a îndemnat pe Rouhani și Erdogan să-și strângă mâinile.

Cei trei lideri s-au pus de acord la finalul summitului consacrat crizei siriene, asupra organizării unui viitor ”congres” care să reunească, în Rusia, regimul şi opoziţia siriene, a anunţat Vladimir Putin.

”Preşedinţii Iranului şi Turciei au susţinut iniţiativa unui congres naţional sirian” la Soci, în sud-stul Ruisiei, a declarat Putin după ce s-a întreţinut cu omologii săi turc Recep Tayyip Erdogan şi iranian Hassan Rohani.

Citește și
donald trump
Donald Trump asigură: „Uciderile s-au terminat în Iran. Nu sunt planificate execuții”. Intervenția SUA, mai puțin probabilă

El a adăugat că organizarea acestui ”congres”, a cărui dată nu a fost încă stabilită, va servi ca un ”stimulent” în vederea soluţionării conflictului în cadrul procesuluii de pace organizat la Geneva sub egida ONU.

Preşedintele Erdogan a anunţat la rândul său că Ankara, Moscova şi Teheranul urmează ”să se coordoneze în vederea pregătirii congresului naţional sirian”, potrivit declaraţiilor sale traduse în rusă.

”Declaraţia noastră comună este primul pas care reflectă această nouă cooperare”, a adăugat Erdogan.

Preşedintele turc a precizat, ulterior, potrivit unor declaraţii transmise de televiziunea turcă, că ”excluderea unor elemente teroriste, care ameninţă atât unitatea politică şi integritatea teritorială a Siriei cât şi securitatea noastră naţională, va continua să facă parte din priorităţile Turciei”.

Erdogan se referea astfel la gruparea kurdă PYD şi la aliatul său armat YPG.

”Să nu se aştepte nimeni să ne vadă acceptând să ne aştezăm în aceeaşi structură (...) cu o organizaţie teroristă”, a adăugat el, părând să se delimiteze astfel de poziţiile celor doi omologi ai săi.

Preşedintele iranian Hassan Rohani a salutat, în ceea ce-l priveşte, o întâlnire ”foarte utilă” şi a anunţat că ministerele de Externe şi reprezentanţii serviciilor speciale ale celor trei ţări se vor întâlni înainte de organizarea acestui ”congres naţional sirian”.

În deschiderea acestui summit, Putin a dat asigurări că vede ”o adevărată şansă” să se pună capăt războiului care devastează Siria din 2011 şi care s-a soldat cu peste 330.000 de morţi şi milioane de refugiaţi.


 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Scandal monstru în patinaj! Acuzații grave între Gabriella Papadakis şi Guillaume Cizeron
GALERIE FOTO Scandal monstru în patinaj! Acuzații grave între Gabriella Papadakis şi Guillaume Cizeron
Citește și...
Putin le cere companiilor ruse să fie pregătite pentru creșterea producției de război
Putin le cere companiilor ruse să fie pregătite pentru creșterea producției de război

Companiile ruse ar trebui să fie pregătite să înceapă producția de echipamente militare în orice moment, a transmis, miercuri, Vladimir Putin. Președintele rus s-a adresat liderilor militari în cadrul unei conferințe susținute în Sochi.

Recomandări
Cum arată „reforma administrativă” a guvernului Bolojan. Ce se taie ca să se păstreze neatinse salariile de bază
Cum arată „reforma administrativă” a guvernului Bolojan. Ce se taie ca să se păstreze neatinse salariile de bază

Reforma administrației publice vine cu tăieri de cheltuieli, de posturi și de sporuri, dar lasă intacte salariile de bază ale angajaților la stat.

MAE cere cetățenilor români să părăsească imediat Iranul. Italia, Polonia şi Spania au transmis același mesaj cetățenilor lor
MAE cere cetățenilor români să părăsească imediat Iranul. Italia, Polonia şi Spania au transmis același mesaj cetățenilor lor

MAE a emis miercuri seara un avertisment prin care le cere cetățenilor români să părăsească imediat Iranul. Ministerul a ridicat astfel nivelul de avertisment la 9/9, nivelul maxim.

Vremea se schimbă din nou. După câteva zile mai calde, gerul puternic și ninsorile revin în mai multe zone ale țării
Vremea se schimbă din nou. După câteva zile mai calde, gerul puternic și ninsorile revin în mai multe zone ale țării

Vremea va intra într-un proces accentuat de răcire în următoarele zile, după un interval scurt cu temperaturi în creștere, anunță meteorologii.