Fumatorii pot "respira" usurati. Adoptarea directivei anti-tutun, amanata de furtul unor documente

60535026

Industria tutunului primeste o amanare nesperata in cazul reglementarilor care urmau sa fie adoptate la Bruxelles, cu privire la restrictionarea vanzarilor de tigarete.

Expertii in sanatate si activistii anti-tutun erau pe punctul de a obtine o victorie importanta luna aceasta, cand o directiva ce stipula limitarea reclamelor la tutun urma sa fie adoptata de Comisia Europeana.

Initiativa a ramas insa blocata, in urma demisiei fortate a comisarului John Dalli si a furtului unor laptopuri care contineau documentele cu legislatia necesara adoptarii deciziei, informeaza The Independent.

Directiva revizuita ar fi interzis o serie de arome din tutun, ar fi standardizat lungimea, diametrul si culoarea tigaretelor si ar fi limitat expunerea reclamelor de pe pachete, in favoarea mesajelor de avertizare.

Comisarul Dalli a fost nevoit sa renunte la functia sa in urma unor acuzatii de luare de mita. La doua zile de la demisie, hotii au patruns in birourile a doua organizatii anti-tutun si de sanatate publica din Bruxelles, de unde au sustras laptopuri si documente cruciale pentru adoptarea directivei.

Expertii in sanatate din Marea Britanie au incercat sa forteze adoptarea deciziei, temandu-se ca o amanare ar putea insemna o noua victorie pentru industria tutunului.

“Adevarul despre aceste incidente va iesi in cele din urma la iveala, dar ar putea fi prea tarziu pentru adoptarea directivei”, spune profesorul Martin McKee, de la Scoala de Igiena si Medicina din Londra.
 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Dupa o noapte plina de lupte, armistitiul a inceput in Siria cu o dimineata linistita

Calmul domnea, vineri dimineata, in toata Siria in momentul inceperii armistitiului cu ocazia sarbatorii musulmane Aid al-Adha, initiat de emisarul international Lakhdar Brahimi, potrivit Observatorului sirian pentru drepturile omului (OSDO).

Cutremur de 5,3 grade in Italia. S-au inregistrat pagube, iar un batran a murit de frica

Un cutremur cu magnitudinea de 5,3 s-a produs in noapte de joi spre vineri la Mormanno, in regiunea Cosenza (sudul Italiei) provocand "prabusiri si pagube" si evacuarea unui spital, a anuntat agentia italiana de presa Ansa, citata de AFP.

Se intampla si in strainatate. O romanca s-a trezit cu uterul extirpat in loc de o operatie la mana

Erori medicale se produc si in alte tari europene, nu doar la noi. O romanca a mers la un spital din Bruxelles pentru o operatie simpla la mana, dar s-a trezit cu uterul extirpat.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.