Franţa va ajuta Cehia cu 100.000 de doze de vaccin împotriva Covid-19 produs de Pfizer/BioNTech

62174931
Pro TV

Franţa va livra în Republica Cehă 100.000 de doze de vaccin din propria cotă de vaccinuri pentru a ajuta această ţară ce se confruntă cu o creştere a ratei de contaminare cu noul tip de coronavirus, a anunţat joi guvernul ceh, informează dpa.

Franţa a promis 100.000 de doze de vaccin de la Pfizer/BioNTech, care ar urma să ajungă în Cehia în martie, a precizat premierul ceh Andrej Babis, citat de agenţia CTK.

Praga a salutat decizia Franţei ca fiind "un gest de solidaritate", care este de asemenea considerat un împrumut ce va trebui rambursat din cota de vaccinuri a Cehiei la o dată ulterioră.

Vaccinurile comandate la nivelul Uniunii Europene (UE) sunt în general distribuite ţărilor membre în funcţie de numărul de locuitori.

Înainte de aceasta, Israelul a donat 5.000 de doze de vaccin Moderna Cehiei, care înregistrează în prezent cea mai mare rată de infectare din UE.

Babis a atenţionat în legătură cu "dezastrul total" din spitalele cehe. Lockdown-ul în prezent în vigoare în Cehia este de aşteptat să fie înăsprit.

Ministerul Sănătăţii ceh a raportat joi 13.657 de noi contaminări în ultimele 24 de ore. De la începutul pandemiei de coronavirus, această ţară cu circa 10 milioane de locuitori a înregistrat aproape 1,2 milioane de contaminări, dintre care aproape 20.000 s-au soldat cu decese.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Președintele Consiliului European, despre vaccinare: „Săptămânile următoare vor fi dificile”

Preşedintele Consiliului European, Charles Michel, a avertizat joi că „săptămânile următoare'' vor fi „dificile în ceea ce priveşte vaccinarea''.

Peste 2,5 de milioane de persoane au murit pe glob din cauza Covid-19. Care sunt cele mai afectate regiuni

Mai mult de 2,5 milioane de decese din cauza Covid-19 au fost înregistrate oficial în lume de la debutul pandemiei în decembrie 2019, potrivit unui bilanţ realizat de AFP care a consultat date furnizate de autorităţi joi.

O gorilă de la grădina zoologică din Praga, infectată cu Covid-19

O gorilă de la grădina zoologică din Praga a fost infectată cu noul coronavirus, a anunţat joi directorul instituţiei, relatează agenţia DPA.

Recomandări
Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan. 

Sorin Grindeanu, despre legea salarizării: „Sunt niște termene aproape imposibil de îndeplinit”

Sorin Grindeanu a declarat că i se pare foarte greu, dacă nu spre imposibil, să mai poată veni până mâine, poimâine, cu o formă a legii salarizării care să ducă la aprobare, el precizând că sunt niște termeni aproape imposibil de îndeplinit.

Drona care a căzut în Vrancea a stat cinci ore agățată într-un nuc. A fost observată de o femeie

O dronă care a fost observată luni dimineață în județul Galați a dispărut de pe radar și s-a prăbușit într-un sat din Vrancea.