Franta a trimis inca 2.000 de soldati in Mali. Canada si Rusia vor oferi sprijin logistic

61255002

Trupele franceze si-au consolidat pozitiile in Mali, in cadrul unui conflict care a primit atentie sporita, in contextul crizei ostaticilor din Algeria.

Parisul a trimis in tara africana 2.000 de soldati, care au drept obiectiv "recucerirea totala" a teritoriului aflat in mainile rebelilor islamisti.

Asta dupa ce presedintele francez a declarat ca militarii francezi vor ramane in Mali oricat va fi nevoie, pana la infrangerea totala a terorismului.

Rusia si Canada s-au alaturat si ele tarilor care au confirmat ca vor oferi Frantei sprijin logistic.

Si Romania si-a anuntat disponibilitatea de a participa la o actiune de sprijin sub egida Uniunii Europene, subiectul urmand sa fie discutat la sedinta CSAT din 5 februarie.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
Noua japonezi luati ostatici in Algeria au fost executati de catre islamisti

Noua japonezi au fost executati inca de miercuri de catre islamisti, care au luat ostatice in acea zi cateva sute de persoane intr-un complex de exploatarea gazelor, in Sahara algeriana, in apropiere de In Amenas.

Barack Obama a depus juramantul de presedinte al Statelor Unite

PROTV NEWS a transmis LIVE ceremonia de depunere a juramantului pentru functia de presedinte al Statelor Unite ale Americii de catre Barack Obama.

AFP: Liderul rapitorilor de la complexul din Algeria a amenintat ca "detoneaza" ostaticii

Presupusul lider al rapitorilor de la un complex de exploatarea gazelor, in Algeria, a amenintat ca va "detona" ostaticii daca armata algeriana se apropie prea mult de uzina relateaza AFP.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Titlurile de stat ar putea deveni garanție pentru credite bancare. Românii nu ar mai fi nevoiți să le vândă pentru bani

Pentru prima dată, românii care au titluri de stat precum „Fidelis” ar putea obține credite bancare cu ajutorul lor. Titlurile de stat le-ar putea servi drept garanție pentru împrumuturi fie de consum, fie ipotecare.