Franta a inceput din nou sa demoleze taberele ilegale. Cel putin 240 de tigani, trimisi in Romania

60516554

Politia franceza a inceput sa dezafecteze taberele ilegale de tigani, dupa ce noul guvern socialist a promis ca va actiona in sectorul public de sanatate. 

Astfel, doua tabere aflate langa Lille au fost inchise joi dimineata, fiind urmate de masuri similare in Paris si in zona Lyon. "Aproximativ 240 de tigani est-europeni au fost pusi intr-un avion cu directia Bucuresti, dupa ce s-au declarat de acord sa se intoarca in Romania de bunavoie", scrie BBC News.

Criticii spun ca socialistii din Franta copiaza foarte mult din masurile promovate de conservatorii ex-presedintelui Nicolas Sarkozy. Miercuri, ministrul de Interne, Manuel Valls, a anuntat ca justitia a hotarat sa elimine taberele ilegale, din cauza conditiilor insalubre. El a adaugat faptul ca oficialii locali au fost instruiti sa se consulte cu politicienii si asociatiile locale in privinta realocarii cazurilor speciale, cum este cel al copiilor sau a femeilor gravide.

Actiunile fostului presedinte Sarkozy de demolare a taberelor ilegale de tigani au provocat proteste din partea comunitatii franceze si a Comisiei Europene.

 

Articol recomandat de sport.ro
Inter, depunctată pe final de sezon? Scandalul din Italia poate arunca în aer lupta la titlu
Inter, depunctată pe final de sezon? Scandalul din Italia poate arunca în aer lupta la titlu
Citește și...
România a semnat un acord cu SUA pentru sisteme anti-dronă. Țara are acces în timp real la platforma Counter-UAS

Ministrul Apărării, Radu Miruţă, şi secretarul Forţelor Terestre ale Statelor Unite ale Americii, Daniel P. Driscoll, au semnat, luni, un document care permite României accesul la platforma americană Counter-UAS Marketplace.

Începe turneul regelui Charles în SUA. Donald Trump i-a promis că va fi în siguranță, după incidentul armat din Washington

Regele Charles al 3-lea începe o vizită de patru zile în Statele Unite, iar președintele Donald Trump dă asigurări că suveranul britanic va fi în siguranță.

Ce spune Trump despre manifestul atacatorului de la dineul său. „Probabil este un om destul de bolnav”

Donald Trump „susține conducerea Serviciului Secret”, după incidentul armat petrecut la cina corespondenților de la Casa Albă.

Recomandări
De câte voturi mai au nevoie PSD și AUR ca să dea jos Guvernul Bolojan. Aritmetica din spatele moțiunii de cenzură

PSD și AUR se aliază pentru a răsturna Guvernul Bolojan. Dacă săptămânile trecute Sorin Grindeanu jura că nu va face pact cu George Simion, astăzi a dat totul uitării, de dragul unei moțiuni de cenzură.

Deficitul în primele trei luni este de două ori mai mic față de anul trecut. A scăzut la 22 de miliarde de lei

Finanțele țării par să intre pe un parcurs ceva mai stabil. Statul și-a crescut veniturile cu 12% față de aceeași perioadă din 2025, în timp ce cheltuielile, deși rămân ridicate, sunt sub nivelul de anul trecut. 

Vacanța de vară, mai scumpă. Companiile aeriene anunță creșteri de tarife, de la câteva procente, la 30 de euro pe bilet

Se conturează tot mai tare o criză a kerosenului. Operatorii aerieni din România anunță deja scumpiri, iar mari companii din Europa anulează zboruri programate în următoarele luni.