Francois Hollande, catre David Cameron: "Europa trebuie luata asa cum este. Nu o putem retrograda"

60590660

Presedintele Frantei, Francois Hollande, i-a transmis premierului britanic David Cameron ca "Europa trebuie luata asa cum este", dupa ce liderul britanic a propus un referendum privind viitorul Marii Britanii in UE, relateaza AFP.

"Europa trebuie luata asa cum este. O putem face sa evolueze, dar nu o putem retrograda, nu o putem diminua sub pretextul de a ramane in ea. Marea Britanie poate decide printr-un referendum daca vrea sa ramana sau sa paraseasca Uniunea Europeana, este decizia liderilor acestei tari si a cetatenilor. Dar eu pot spune in numele Frantei si in calitatea de european ca nu este posibil sa negociem Europa pentru a face fata unui referendum", a spus Hollande.

Anterior, François Hollande manifestase dorinta ca Marea Britanie sa ramana membra a Uniunii Europene.

David Cameron s-a angajat miercuri, la presiunile euroscepticilor, sa organizeze pana la sfarsitul anului 2017 un referendum privind apartenenta Marii Britanii la UE.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Pentagonul se pregateste sa autorizeze participarea femeilor militar la lupte

Pentagonul se pregateste sa autorizeze formal participarea femeilor la lupte, validand o situatie cu care acestea s-au confruntat in conflictele fara linie de front din Irak si Afganistan, relateaza AFP.

Colosseumul plonjeaza in intuneric, duminica, la Roma in semn de protest fata de partidul Jobbik

Comunitatile evreiesti din Roma vor protesta fata de partidul nationalist radical ungar Jobbik prin stingerea luminilor la Colosseum, duminica, de Ziua internationala de comemorare a Holocaustului.

Coreea de Nord isi anunta intentia de a efectua un test nuclear

Coreea de Nord si-a anuntat joi intentia de a efectua un nou test nuclear, fara a oferi un calendar, ca raspuns la sanctiunile extinse ale ONU dupa lansarea unui satelit al carui propulsor a fost considerat de Washington ca fiind o racheta balistica.

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.