Eurovision 2023. Rachete ruseşti au lovit oraşul natal al concurenţilor din Ucraina chiar în timpul spectacolului

62347588
Profimedia

În timp ce concursul Eurovision se desfăşura în Marea Britanie, sâmbătă seara, rachete ruseşti au lovit oraşul Ternopil, din vestul Ucrainei, de unde este originar duo-ul electro-pop Tvorchi, care a reprezentat Ucraina în acest an.  

Autorităţile locale au declarat pe Telegram că atacul a lovit depozite aparţinând unor magazine şi unei organizaţii religioase, rănind două persoane, relatează Reuters, citat de news.ro

Melinda Simmons, ambasadorul Marii Britanii la Kiev, i-a lăudat pe Tvorchi pentru prestaţia lor de la Eurovision 2023. "Punerea în scenă a fost genială. Şi emoţionantă, deoarece oraşul lor universitar de origine, Ternopil, a fost vizat de rachete ruseşti chiar în această seară", a scris ea pe Twitter.

Tvorchi au declarat săptămâna aceasta că speră să pună în lumină prin participarea la Eurovision lupta ţării lor pentru libertate. 

Concursul Eurovision de anul trecut a fost câştigat de Kalush Orchestra din Ucraina, care s-a bucurat de un val uriaş de susţinere din întreaga Europă, la câteva luni după ce Rusia îşi lansase invazia şi readusese oroarea războiului pe continent. Ucraina nu a putut găzdui Eurovision anul acesta, aşa cum face de obicei câştigătorul, din cauza invaziei ruse, iar în aceste condiţii gazdă a devenit Marea Britanie, al cărui concurent se clasase anul trecut pe locul al doilea.

Concursul Eurovision a fost câştigat sâmbătă seara de Loreen, concurenta din Suedia, care, după irlandezul Johnny Logan în anii 80, devine al doilea artist din istoria competiţiei care câştigă trofeul de două ori (ea a câştigat şi în 2012). 

Ucraina s-a clasat sâmbătă seara pe un onorabil loc 6. Moldova, reprezentată de Pasha Parfeni, a figurat în partea a doua a clasamentului, ocupând locul 18 (din 26 de poziţii), în timp ce România nu reuşise calificarea în finală la Eurovision 2023.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Suedia a câștigat Eurovision 2023. Loreen a ieșit învingătoare pentru a doua oară

Suedia, reprezentată de Loreen, a câștigat Eurovision 2023. Cei 26 de finalişti ai concursului Eurovision 2023 au dat tot ce au ei mai bun pentru a seduce juriul şi publicul sâmbătă seară, la Liverpool.

„Mulţi copii sunt flămânzi şi tu îmi aduci asta”. Papa a răbufnit când o femeie a deschis geanta și a cerut o binecuvântare

Clădirea unei familii în Italia devine un "efort titanic" pe care doar cei bogaţi şi-l pot permite, întrucât condiţiile "sălbatice" ale pieţei libere îi împiedică pe tineri să aibă copii, a declarat vineri Papa Francisc, relatează Reuters.

Cine era, de fapt, liderul sectei în care peste 200 de oameni s-au înfometat până la moarte pentru a-L întâlni pe Iisus.

Bilanţul victimelor "masacrului de la Shakahola" dintr-o pădure din Kenya, unde se întâlnea o sectă al cărei lider propovăduia postul pentru "întâlnirea cu Iisus", a ajuns la 201 morţi, după ce sâmbătă au fost descoperite alte 22 de cadavre.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.