Dupa fapta si rasplata: au exterminat aeroportul lui Hitler

×
Publicitate

Cel mai cunoscut aeroport german si-a inchis joi seara portile dupa 85 de ani de activitate. Simbol al Razboiului Rece si prieteniei germano-americane, aeroportul din Berlin nu mai era profitabil si avea tot mai putini pasageri.

S-a mai intors o pagina de istorie. Tempelhof, numit "Mama tuturor aeroporturilor" sau "aeroportul lui Hitler" s-a inchis. Va fi de-acum doar un loc plin de simboluri.

Construit acum 85 de ani, aeroportul se intindea pe o suprafata de aproape 400 de hectare cat Central Park din New York. Lungimea aerogarii, printre cele mai mari din lume, depaseste un kilometru. Cu toate acestea, Tempelhof nu mai corespundea unui transport aerian modern. In plus, avea prea putin pasageri si mergea in pierdere.

Ca de fiecare data in asemenea situatii, au fost de fata si nostalgici. Joi seara a avut loc si ultimul zbor. 800 de invitati si jurnalisti au petrecut o seara de gala in principala sala a aeroportului.

Ramane de vazut ce vor face germanii cu uriasa cladire, care este monument istoric si nu poate fi demolata. Berlinezii viseaza deja la biblioteci, sali de sport, gradina zoologica sau de ce nu, un muzeu al aviatiei.

Articol recomandat de sport.ro
Scene incredibile! Au dat foc stadionului și a urmat haosul: ”Nu cumpărați bilete la ei”
Scene incredibile! Au dat foc stadionului și a urmat haosul: ”Nu cumpărați bilete la ei”
Citește și...
Trump: ExxonMobil și Chevron au câștigat prea mulți bani din scumpirea petrolului, să ieftinească prețul la pompă

Preşedintele american Donald Trump a declarat că ExxonMobil şi Chevron au obţinut profituri excesive în urma scumpirii petrolului provocate de conflictul cu Iranul şi le-a cerut să reducă preţurile la carburanţi pentru consumatori, transmite CNBC.

Iranul dezvăluie că urma să atace trei obiective din Ucraina, dar s-a oprit în ultima clipă. Telefonul de la Kiev

Iranul se pregătea să atace trei obiective din Ucraina, dar a anulat în cele din urmă atacul după ce Kievul și-a cerut scuze, scrie presa iraniană de stat. 

Alertă în SUA. Primele decese provocate de epidemia de ciclosporiază. Cauza focarului este neclară

Două persoane au murit în statul american Michigan în legătură cu un focar de ciclosporiază, afecţiune gastrointestinală cauzată de un parazit, au precizat luni autorităţile locale.

Recomandări
Veste bună privind centrala nucleară de la Cernavodă, după detonarea unei stânci în apropierea braţului Bala al Dunării

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, a anunţat că nivelul Dunării a crescut cu 2 cm faţă de ziua trecută în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură funcţionarea în continuare a acesteia.

Cupolă de foc în România: ANM anunță 41 de grade și nopți tropicale. Când se domolește canicula și unde vin furtunile

Canicula va persista în România toată săptămâna, conform prognozei meteorologice emise marți de ANM. Patru județe din vestul țării rămân sub cod roșu de caniculă.

Republica Moldova a activat planul de criză: restricții la consumul de energie și apă. Se caută surse alternative din România

Comisia Naţională de Management al Crizelor din Republica Moldova a aprobat un nou set de măsuri pentru gestionarea situaţiei din sectorul energetic şi a riscurilor generate de nivelul scăzut al apei în fluviul Nistru.