"Bulgaria nu va avea nicio disputa serioasa cu Romania pe tema gazelor din Marea Neagra" - ministru

60555394

Bulgaria nu va fi implicata in nicio disputa teritoriala cu Romania pe tema rezervelor de gaze naturale din Marea Neagra, da asigurari ministrul bulgar al Economiei, Energiei si Turismului, Delian Dobrev.

In opinia lui Dobrev, cele doua tari nu vor ajunge la dispute teritoriale, dat fiind ca amandoua au rezerve de gaze naturale in propriile zone economice din Marea Neagra. Dobrev se refera la disensiunile dintre Bulgaria si Romania privind un perimetru de 17 kilometri patrati situat in Marea Neagra, la frontiera dintre cele doua state.

Romania a sugerat deja ca disputa poate fi solutionata de o instanta de arbitraj. Bulgaria insista insa pe negocieri bilaterale. Dobrev a reamintit ca Guvernul bulgar a reformulat recent textul care instituia un moratoriu privind extractia gazelor de sist.

"Acum, nu mai exista obstacole in privinta exploatarii gazelor naturale conventionale. Speram ca sunt suficiente rezerve de gaz in Marea Neragra. Nu intentionam sa intram in conflict cu Romania pe tema acestor gaze. Romania a descoperit 40 de miliarde de metri cubi de gaze in zona sa din Marea Neagra. Vom incepe exploatarea zacamintelor chiar acum. Zona care apartine Bulgariei este mai mare decat cea a Romaniei", a spus el.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
22 de lideri UE, printre care și Nicușor Dan, au semnat o scrisoare în care cer o reuniune de urgență pe tema Ceuta

22 de lideri europeni, inclusiv președintele României, Nicușor Dan, au trimis o scrisoare comună prin care cer o reuniune de urgență a miniștrilor de Interne, după evenimentele recente de la Ceuta.

VIDEO. O explozie a zguduit un restaurant din centrul Moscovei, provocând moartea mai multor oameni. Cel puțin 15 sunt răniți

Trei persoane au murit în urma unei explozii care a avut loc, sâmbătă, la un restaurant din Piața Kudrinskaya din capitala Rusiei, a anunțat Direcția Generală din Moscova a Ministerului Afacerilor Interne.

Spania a instalat o barieră maritimă de 500 de metri lungime la granița dintre Ceuta și Maroc. 67 de imigranți au murit

Sâmbătă, Spania a instalat o barieră de 500 de metri lungime la frontiera maritimă dintre teritoriul său nord-african Ceuta și țara vecină, Maroc, după ce zeci de mii de migranți au trecut ilegal granița.

Recomandări
Nivelul Dunării scade îngrijorător. Armata va detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă

Operațiuni urgente pe Dunăre. Reprezentanții Armatei au făcut măsurători, iar duminică, 02 august, vor detona o stâncă pentru a devia cursul apei spre centrala de la Cernavodă.

Guvernul cere reducerea consumului de energie. România încearcă să evite importurile mari în următoarea perioadă

Guvernul caută soluții pentru ca România să importe cât mai puțină energie electrică în următoarea lună. Instituțiile de stat vor fi obligate să reducă din consum, iar cele private sunt îndemnate să își mute activitățile din orele de vârf.

La următoarea evaluare este posibil ca România să nu mai scape de retrogradarea la ”junk”. Acum am evitat la limită

România a evitat, pentru moment, retrogradarea în categoria statelor nerecomandate pentru investiții. Agenția de evaluare financiară Fitch ne-a păstrat ratingul de țară.