Donald Trump a blocat fondurile pentru reconstrucții în Siria. "Să se ocupe alţii acum”

61948335
Getty

Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a blocat vineri fonduri de peste 200 de milioane de dolari destinate începerii reconstrucţiei în Siria, scrie ziarul Wall Street Journal, preluat de Reuters, citând oficiali americani.

Trump a cerut oprirea finanţării după ce a citit o ştire care menţiona angajamentul recent al Washingtonului de a suplimenta cu suma respectivă primele eforturi de refacere a Siriei după conflict, scrie cotidianul.

Cele 200 de milioane de dolari fuseseră promise la o reuniune din Kuweit a coaliţiei internaţionale împotriva Statului Islamic, în februarie, de secretarul de stat Rex Tillerson. Pe 13 martie, Trump a anunţat printr-un mesaj în reţeaua Twitter că Tillerson este demis şi va fi înlocuit de directorul Agenţiei Centrale de Informaţii (CIA), Mike Pompeo.

Oficialii citaţi de Wall Street Journal apreciază că decizia de a bloca fondurile concordă cu declaraţia de joi a lui Trump potrivit căreia Statele Unite se vor retrage din Siria. "Să se ocupe alţii acum. În curând, foarte curând vom pleca", a insistat preşedintele, citat de Reuters, într-un discurs la Richfield, în statul Ohio. "Ne vom întoarce la noi în ţară, unde e locul nostru, unde vrem să fim", a spus el. 

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
ONU sancţionează nave şi firme care au încălcat embargoul împotriva Coreei de Nord

Consiliul de Securitate al ONU a adăugat vineri pe lista neagră 27 de nave, 21 de companii şi un om de afaceri care au ajutat Coreea de Nord să ocolească sancţiunile impuse după testele nucleare şi cu rachete de anul trecut, a declarat un diplomat.

Socrul Pippei Middleton, pus sub acuzare pentru "viol comis asupra unei minore"

Socrul Pippei Middleton, sora lui Kate Middleton - soţia prinţului William -, a fost pus sub acuzare de justiţia franceză pentru "viol comis asupra unei minore", a anunţat vineri o sursă judiciară citată de AFP.

Cum a reușit un român să scape de închisoare în Marea Britanie, după ce a fost acuzat de viol

Un român arestat în Marea Britanie pentru viol a reușit să scape de închisoare timp de doi ani de la comiterea faptelor, după ce s-a folosit de legea liberei circulații a cetățenilor în UE pentru a se întoarce înapoi în România.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Răsturnare de situație. Întâlnirea lui Nicușor Dan cu liderii fostei coaliții privind legea salarizării, anulată. SURSE

Întâlnirea dintre Nicușor Dan și liderii din fosta coaliție cu privire la legea salarizării nu va mai avea loc luni, au precizat surse pentru Știrile PRO TV.

Bogdan Ivan: „Reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, dar prețurile la pompă au sărit din nou de 10,4 lei”

Fostul ministru al Energiei, social-democratul Bogdan Ivan, afirmă că reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, însă prețurile la pompă au sărit din nou peste 10,2 - 10,4 lei.