Directoare de şcoală premiată pentru lupta anti-Mafia, arestată pentru corupţie în Italia

62313682
Shutterstock

Directoarea unei şcoli din Palermo, care fusese premiată pentru angajamentul ei în lupta contra Mafiei, a fost arestată vineri pentru deturnare de fonduri şi corupţie, plus furt din alimentele şcolare.

Daniela Lo Verde, care a primit ordinul "Cavalerul de Merit al Republicii Italiene" în urmă cu trei ani pentru activităţile sale desfăşurate împreună cu elevii din şcoala sa într-un cartier din Parlermo, se află în prezent în arest la domiciliu în urma unei investigaţii a Carabinerilor coordonată de Parchetul european (EPPO). Au fost de asemenea arestaţi directorul adjunct al şcolii - şcoală al cărei nume este dedicat faimosului judecător Giovanni Falcone, asasinat de Mafia Cosa Nostra - şi o angajată a unei companii care comercializează calculatoare.

Investigaţia se referă la gestionarea unor fonduri europene alocate şcolii, dar pe care directoarea le-ar fi folosit pentru "interese cu caracter pur personal", şi la "nerespectarea procedurilor de achiziţie şi furnizare a alimentelor destinate cantinei şcolii", potrivit Parchetului european.

Ce acuzații i se aduc directoarei

Ea şi adjunctul său ar fi falsificat cererile de ofertă pentru proiecte şcolare finanţate cu fonduri europene, "certificând în mod fals prezenţa elevilor în şcoală inclusiv în afara orelor de studiu sau pentru a justifica proiecte care de fapt nu au fost realizate niciodată ori au fost realizate parţial".

Alte acuzaţii se referă la "încredinţarea permanentă, fără niciun fel de concurs de oferte, a furnizării de material tehnologic de la o singură companie", plus însuşirea unor tablete electronice care erau destinate elevilor. Interceptările au relevat că directoarea şi-a însuşit inclusiv alimente destinate cantinei şcolare, relatează agenția EFE, citată de Agerpres.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
Citește și...
Mărturiile românilor din Spania care fug din calea incencendiilor de vegetație: „Aerul e irespirabil”

Românii stabiliți în Spania stau cu teamă din cauza vâlvătăilor care lasă în urmă prăpăd. Pompierii luptă cu cel mai mare incendiu din istoria regiunii Madrid. 60 de mii de oameni au fost evacuați.

Cel puțin o persoană a murit și 16 au fost rănite după ce un vehicul a intrat în mulțime la parada Pride din Berlin

Incident grav, sâmbătă seară, la Berlin, în timpul paradei PRIDE. Un microbuz a intrat într-un grup care participa la eveniment, aproape de faimoasa poartă Brandenburg. Cel puțin o persoană a murit și alte 16 au fost rănite.

După 14 zile de lovituri aeriene, SUA au oprit bombardamentele asupra Iranului. Trump schimbă tactica

Armata americană a întrerupt, după aproape 14 zile de atacuri aeriene asupra Iranului, campania de bombardamente, în timp ce președintele Donald Trump așteaptă progrese pe calea unei soluții diplomatice, potrivit presei din SUA și Israel, citate de EFE.

Recomandări
Continuă căutările pentru fragmentele dronei din Delta Dunării. Aparatul a fost doborât de un pilot român de F-16

Autoritățile caută resturi din cea de-a doua dronă doborâtă, în doar 24 de ore, de pilotul unui avion F-16 în spațiul aerian românesc.

Investițiile pe care le fac românii din diaspora în țară. Pe ce se duc cei mai mulți bani

Chiar dacă mulți români din diaspora nu au de gând să se întoarcă definitiv în țară prea curând, aceștia investesc totuși aici. Un studiu recent arată că cei mai mulți trimit bani familiei sau renovează locuințele lăsate în urmă.

Admitere la Medicină 2026. Aproape 7.000 de candidați susțin examenul la UMF „Carol Davila”, un nou record de înscrieri

Tinerii care visează la o carieră în medicină susțin duminică examenul de admitere în centrele universitare precum București, Iași, Cluj sau Constanța.