Directive noi de la Casa Albă, privind alegerile din alte țări. Ce le-a interzis secretarul de Stat diplomaților americani

Marco Rubio
Shutterstock

Secretarul de stat american Marco Rubio le-a transmis diplomaților din toată lumea să nu comenteze despre corectitudinea alegerilor din alte țări, marcând o schimbare față de poziția tradițională a SUA privind susținerea democrației și a votului liber.

Ordinul, trimis tuturor diplomaţilor americani aflaţi la post printr-o telegramă a Departamentului de Stat de la 17 iulie, susţine că Departamentul nu va mai emite declaraţii legate de alegeri sau postări pe social media decât dacă există un interes de politică externă „clar şi puternic".

„Când este adecvat să comentăm asupra unor alegeri străine, mesajul nostru trebuie să fie scurt, axat pe felicitarea candidatului câştigător şi, când este adecvat, pe interesele împărtăşite de politică externă", menţionează telegrama, care a fost marcată drept „sensibilă", dar nu „clasificată".

„Mesajele ar trebui să evite exprimarea de opinii privind corectitudinea sau integritatea procesului electoral, legitimitatea lui, sau valorile democratice ale ţării în chestiune", mai menţionează instrucţiunile de la Washington către diplomaţi.

De asemenea, mesajele legate de alegeri ar trebui să vină de la secretarul de Stat însuşi sau de la purtătorul său de cuvânt, şi le interzic diplomaţilor americani să facă astfel de declaraţii fără aprobare explicită din partea conducerii Departamentului de Stat.

Citește și
Francesca Albanese
SUA anunță sancțiuni contra raportoarei ONU Francesca Albanese. Ea a acuzat Israelul de genocid în teritoriile palestiniene

De la promovarea democrației la respectarea suveranității

Telegrama s-a referit la discursul lui Donald Trump din 13 mai de la Riad, când preşedintele SUA a criticat ceea ce a numit „intervenţioniştii occidentali" care le spun ţărilor din Orientul Mijlociu cum să-şi gestioneze chestiunile interne, afirmând că nu mai este treaba Washingtonului, care încearcă să-şi clădească noi parteneriate.

„În timp ce SUA vor ţine cu fermitate de propriile valori democratice şi vor celebra aceste valori când alte ţări aleg o cale similară, preşedintele a transmis cu claritate că SUA vor urmări parteneriate cu alte ţări oriunde interesele noastre strategice se aliniază", menţionează directiva.

Întrebat despre această telegramă, un purtător de cuvânt a repetat într-un e-mail o parte din punctele din directivă şi a declarat că această abordare este coerentă cu accentul pus de administraţie asupra „suveranităţii naţionale".

SUA au urmărit în mod tradiţional promovarea drepturilor omului şi a democraţiei, precum şi a libertăţii presei, drept un obiectiv central de politică externă, deşi criticii au atras atenţia în mod repetat asupra standardelor duble ale Washingtonului faţă de aliaţii săi.

În mandatele lui Trump, administraţia s-a îndepărtat tot mai mult de promovarea democraţiei şi a drepturilor omului, percepând acest lucru în mare parte ca pe o ingerinţă în treburile altor ţări.

De exemplu, noua administrație a remodelat biroul pentru drepturile omului al Departamentului de Stat, despre care a afirmat că a devenit o platformă pentru „activişti de stânga care se răzbună împotriva liderilor 'anti-woke' ".

Oficiali din administraţia Trump şi-au exprimat în mod repetat opinia asupra politicii europene, pentru a denunţa ceea ce ei percep drept "reprimarea" liderilor de dreapta, de exemplu în România, Germania şi Franţa, acuzând autorităţile europene că cenzurează opinii precum critica imigraţiei, în numele combaterii dezinformării, notează Reuters. 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Marco Rubio: Serghei Lavrov mi-a prezentat o nouă idee privind Ucraina. Ar putea deschide o cale spre negocieri viitoare
Marco Rubio: Serghei Lavrov mi-a prezentat o nouă idee privind Ucraina. Ar putea deschide o cale spre negocieri viitoare

Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat presei că omologul său rus Serghei Lavrov i-a prezentat o „nouă idee” în legătură cu Ucraina în cadrul întâlnirii lor avute joi în Malaezia, relatează AFP şi Reuters.

 

SUA anunță sancțiuni contra raportoarei ONU Francesca Albanese. Ea a acuzat Israelul de genocid în teritoriile palestiniene
SUA anunță sancțiuni contra raportoarei ONU Francesca Albanese. Ea a acuzat Israelul de genocid în teritoriile palestiniene

Şeful diplomaţiei americane Marco Rubio a anunţat miercuri că SUA vor impune sancţiuni împotriva raportoarei speciale a ONU pentru teritoriile palestiniene, Francesca Albanese.

Un impostor s-a folosit de inteligenţa artificială pentru a imita vocea lui Marco Rubio şi a sunat miniştri de externe
Un impostor s-a folosit de inteligenţa artificială pentru a imita vocea lui Marco Rubio şi a sunat miniştri de externe

Un impostor a folosit o voce generată artificial pentru a se da drept secretarul de stat Marco Rubio în contactele cu trei miniştri de externe şi doi politicieni americani, potrivit unui document diplomatic văzut marţi de Reuters.

Recomandări
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington

Rusia a lansat un atac masiv cu drone și rachete asupra Ucrainei în timpul nopții de vineri spre sâmbătă, în timp ce Kievul se pregătește să discute cu SUA despre încheierea unui acord de pace.

MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș
MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne au anunțat că, în timpul campaniei pentru alegerile locale parțiale, au fost înregistrate 21 de sesizări privind posibile fapte nelegale, dintre care 13 au fost confirmate, iar șase sunt încă investigate.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.