12 membri ai unei familii britanice s-au alăturat ISIS în Siria. Ce s-a întâmplat cu ei

12 membri ai unei familii au murit după ce s-au alăturat ISIS
Bedfordshire Police

Toți cei 12 membri ai unei familii britanice, care a ajuns pe prima pagină a ziarelor din întreaga lume după ce au fugit în Siria pentru a se alătura ISIS, au pierit.

Familia Mannan, originară din Bangladesh, a ajuns în atenția publică după ce, în mai 2015, toți cei 12 membri, inclusiv trei copii cu vârste cuprinse între un an și 11 ani, au fugit în Siria, trecând granița cu Turcia. După ce nu s-au întors dintr-o vizită în Bangladesh, rudele i-au dat dispăruți. Însă, la scurt timp, familia a publicat un video în care și-a declarat apartenența la grupul terorist ISIS, scrie Daily Mail.

Acum rudele rămase la Luton, Marea Britanie, susțin că toți sunt morți.

"Sunt toți morți. S-a terminat. Am încercat de mai mult timp să aflăm ce s-a întâmplat și am primit abia recent vești despre ceea ce s-a întâmplat. Este un final tragic, dar acum trebuie să ne continuăm viețile", a declarat fiul lui Mannan dintr-o altă căsătorie, Shalim, pentru MailOnline.

Trei dintre frații Mannan au fost uciși în timp ce luptau pentru ISIS, în timp ce ceilalți șapte membri ai familiei au pierit într-un atac aerian.

Citește și
Luptator ISIS
Metoda șocantă prin care ISIS plănuia să trimită teroriști în SUA. Mărturia unui jihadist

Părinții celor trei frați adulți, Muhammed Mannan și soția, Minera, au murit în fosta capitală a califatului Islamic, Raqqa.
Muhammed Mannan este considerat a fi cel mai în vârstă britanic care s-a alăturat vreodată grupului ISIS. El ar fi murit din cauze naturale, la Raqqa, la scurt timp după ce a ajuns în Siria. Soția sa ar fi murit de cancer.

Cei mai mici fii ai lor, Mohammed Zayd Hussain, 25 de ani, și Mohammed Toufique Hussain, 19 ani, ar fi murit în bătălia de la Raqqa contra forțelor coaliției, care au reușit să obțină controlul asupra orașului în octombrie 2017.

Cel de-al treilea fiu, Mohammed Abil Kashem Saker, 31 de ani, a pierit în timpul luptelor pentru apărarea ultimelor teritorii deținute de ISIS în Siria.

Ceilalți membri ai familiei, fiica Mannan Rajia Khanom, 21 de ani, fiul Mohammed Saleh Hussain, 26 de ani, soția acestuia, Roshanara Begum, 24 de ani, cei trei copii ai lor, și o altă noră, Sheida Khanam, 27 de ani, au murit toți în urma unui atac al forțelor aeriene.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Suspect arestat în Belgia pentru că ar fi pregătit un atentat împotriva ambasadei SUA
Suspect arestat în Belgia pentru că ar fi pregătit un atentat împotriva ambasadei SUA

Un belgian suspectat că a vrut să întreprindă un atac împotriva Ambasadei SUA din Bruxelles a fost arestat sâmbătă dimineaţa, a anunţat luni Parchetul federal belgian

Metoda șocantă prin care ISIS plănuia să trimită teroriști în SUA. Mărturia unui jihadist
Metoda șocantă prin care ISIS plănuia să trimită teroriști în SUA. Mărturia unui jihadist

Abu Henricki, un luptător ISIS cu cetățenie canadiană, care a fost capturat de autoritățile americane, a mărturisit că gruparea jihadistă plănuia să trimită teroriști în Statele Unite.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.