Corupție în Ucraina privind recrutarea: Şase suspecţi, arestaţi cu un milion de euro în numerar

62444374
Pro TV

Biroul de anchetă ucrainean (DBR) a anunţat joi că a confiscat peste 1,2 milioane de dolari (1,1 milioane de euro) şi a arestat trei oficiali ai unui centru de recrutare militară din Kiev şi trei civili.

Grupul este acuzat de "organizarea unui sistem de sustragere ilegală de la mobilizare" în cadrul centrului de recrutare Golosiivski din sudul capitalei ucrainene, a indicat DBR pe Telegram, în timp ce armata ucraineană se străduieşte să-şi completeze rândurile după aproape trei ani de luptă împotriva invaziei ruse.

Unul dintre membrii grupului era şeful unei comisii medicale de evaluare dacă bărbaţii sunt apţi sau nu să lupte, potrivit aceleiaşi surse.

În timpul percheziţiilor, anchetatorii au găsit peste 1,2 milioane de dolari şi 45.000 de euro în numerar, precum şi 11 autoturisme de lux "în valoare de peste 100.000 de dolari fiecare", a detaliat DBR.

Bărbaţii care voiau să scape de înrolare (numiţi în media ucrainene "uhileantî") plăteau între "2.000 şi 15.000 de dolari" pentru serviciile acestui grup, conform organismului de aplicare a legii din Ucraina.

Sistemul de recrutare în Ucraina este criticat sever pentru corupţia şi injustiţia sa, ceea ce l-a determinat pe preşedintele Volodimir Zelenski să-i destituie pe toţi responsabilii de mobilizare în 2023. Mai multe scandaluri au izbucnit chiar recent.

Procurorul general Andrii Kostin şi-a anunţat marţi demisia, după ce o anchetă a Serviciului de Securitate al Ucrainei (SBU) a scos la iveală o schemă de corupţie care le-ar fi permis mai multor responsabili ai parchetului să evite înrolarea în armată, graţie unor "invalidităţi fictive".

La începutul lunii octombrie, un scandal similar a izbucnit după arestarea şefei comisiei medicale din regiunea Hmelniţki (vest) la domiciliul căreia forţele de ordine au descoperit cinci milioane de euro în numerar în timpul unei percheziţii.

Suferind, la fel ca Rusia, de corupţie endemică de la prăbuşirea Uniunii Sovietice, Ucraina s-a angajat să-şi intensifice lupta împotriva acestor practici în cadrul eforturilor sale de a adera la Uniunea Europeană.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Autoritatea anti-spălarea banilor a identificat transferuri ale unor preoţi catolici din Grecia către cluburi de noapte

Autoritatea elenă de luptă împotriva spălării banilor (HAMLA) a îngheţat conturile bancare şi activele unor proprietari de cluburi de noapte depistaţi că au fost beneficiarii unor mari sume de bani din partea a doi preoţi de rang înalt.

Rusia și-a mărit considerabil bugetul pentru război pentru 2025-2027. Ce priorități a enumerat Vladimir Putin

Duma de Stat din Rusia, camera inferioară a parlamentului, a aprobat joi, într-o primă lectură, proiectul de lege privind bugetul pe 2025-2027, care prevede o creştere de 30% a cheltuielilor militare pe anul viitor.

Ce se întâmplă în provincia rusă Kursk, invadată de ucraineni, de când au ajuns mii de soldați nord-coreeni în regiune

Circa 2.000 de soldaţi nord-coreeni desfăşuraţi în Rusia se deplasează către vestul acestei ţări în direcţia graniţei cu Ucraina, a declarat joi o sursă militară ucraineană pentru agenţia japoneză de ştiri Kyodo.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.