Coreea de Nord denunţă ultimele sancţiuni americane drept un ”act de război”

61939521
youtube.com

Coreea de Nord a prezentat duminică ultimele sancţiuni unilaterale americane anunţate vineri drept un ”act de război”.

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri noi măsuri vizând să izoleze şi mai mult Coreea de Nord, din cauza programelor sale nuclear şi balistic, evocând ”sancţiunile cele mai grele impuse vreodată unei ţări”.

Aceste măsuri vizează 50 de societăţi de transport maritim şi nave care, potrivit Executivului american, ajută Phenianul să ocolească numeroase restricţii cărora le este supus regimul.

”Aşa cum am repetat de mai multe ori, noi considerăm orice restricţie care ni se impune un act de război”, a reiterat Ministerul nord-coreean de Externe, într-un comunicat publicat duminică de KCNA.

Ministerul ameninţă, de asemenea, cu represalii, în cazul în care Statele Unite ”au cu adevărat tupeul” să sfideze Phenianul atât de ”grosolan”.

Într-o conferinţă de presă comună cu premierul australian Malcolm Turnbull, Trump a îndemnat vineri la unitate cu scopul de a ”împiedica această dictatură brutală să ameninţe lumea cu devastarea nucleară”, referindu-se la Coreea de Nord.

El a ameninţat că, în cazul în care sancţiunile nu funcţionează, Statele Unite urmează ”să treacă la faza 2” şi a adăugat că ”asta ar putea să fie dur”.

Duminică, Ministerul nord-coreean de Externe a ameninţat ”să înăbuşe Statele Unite în felul nostru”, în cazul unei provocări.

”Trump încearcă să ne facă să ne schimbăm prin aceste sancţiuni şi declaraţiile sale ostile, ceea ce-i arată ignoranţa faţă de noi”, a continuat ministerul, relatează news.ro.

”Noi avem deja armele noastre nucleare, o sabie a dreptăţii pentru a ne proteja de acest fel de ameninţare a Statelor Unite”, a adăugat ministerul.

Multiplicarea sancţiunilor, tot mai stricte, impuse regimului nord-coreean nu i-a afectat hotărârea, în ultimii doi ani, de a-şi continua programele balistic şi nuclear interzise.

Comunicatul nord-coreean a fost publicat cu doar câteva ore înainte de ceremonia încheierii Jocurilor Olimpice (JO) de Iarnă de la Pyeongchang, la care asistă fiica lui Donald Trump, Ivanka, şi o delegaţie oficială nord-coreeană condusă de către generalul Kim Yong-chol.

La Seul şi la Washington se dau asigurări că nicio întâlnire nu este prevăzută între delegaţiile americană şi nord-coreeană.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Decizia controversată a Partidului Comunist Chinez pentru a-l menține la putere pe Xi Jinping

Partidul Comunist Chinez s-a pronunţat în favoarea ridicării limitei constituţionale de două mandate pentru preşedintele ţării, deschizând astfel calea menţinerii la putere a actualului şef de stat, Xi Jinping.

Actriţa Emma Chambers, cunoscută din filmul "Nothing Hill", a murit la vârsta de 53 de ani

Actriţa Emma Chambers, cunoscută din filmul "Nothing Hill", a murit miercuri la vârsta de 53 de ani, a anunţat sâmbătă agentul ei, potrivit deadline.com.

Bombardamentele continuă în Ghouta în ciuda rezoluției ONU. Peste 519 morți

Raidurile aeriene ale regimului sirian continuă în Ghouta Orientală, la o zi după adoptarea unei rezoluţii de către Consiliul de Securitate al ONU care cere un armistiţiu fără întârziere în fief-ul rebel asediat.

Recomandări
RO-Alert în Galați. O dronă a intrat în spațiul aerian al României. Ministerul Apărării din R. Moldova a confirmat

A fost din nou alertă în Galați, luni dimineață. O dronă care a traversat Republica Moldova a pătruns în spaţiul aerian al României, în județul Galați. Ministerul Apărării a ridicat două avioane F-16 și un elicopter, care să verifice zona.

Ședință decisivă la Cotroceni, marți, privind legea salarizării. Ce vrea să obțină Nicușor Dan de la partide - Surse

Nicușor Dana a amânat pentru marți întâlnirea de la Cotroceni cu liderii partidelor fostei coaliții, care ar fi trebuit inițial să aibă loc luni, potrivit unor surse social-democrate.  

România pierde termenul PNRR pentru zeci de kilometri de autostradă. Sub 50 de km vor fi gata până la final de august

Din cei 132,4 km de autostradă rămaşi să fie finanţaţi prin PNRR, doar 45,9 km vor fi gata până pe 31 august, data limită. Restul de 86,5 km – până la sfârşitul anului, susţin autorităţile.